Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepły dom z kominkiem

jsz
Kominek w mieszkaniu to ciągle przejaw luksusu. Ale także wygody i oszczędności. Jego zalety najlepiej docenimy właśnie o tej porze roku. Aby cieszyć się nim jak najdłużej, warto poznać jego podstawowe parametry.

O kominku trzeba pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu czy generalnego remontu naszego mieszkania, gdyż w planach trzeba uwzględnić przewód kominowy. Ważny jest także odpowiednio mocny strop i kubatura pomieszczenia, w którym planujemy ustawienie paleniska. Powinna ona wynosić przynajmniej 40 m szesc. Aby zapewnić tzw. odpowiedni ciąg, palenisko powinno być blisko komina, przewód dymowy musi mieć jak najmniej zagięć.

Największym powodzeniem cieszą się kominki zamknięte z wkładami grzewczymi. Są bardzo ekonomiczne - zatrzymują ok. 75 procent energii cieplnej. Jeśli będziemy używać drewna jako opału, mamy pewność, że nie zanieczyszczamy środowiska. Dzięki zamknięciu paleniska, powietrze dopływające do paleniska jest dozowane. Tym sposobem kontrolujemy intensywność spalania opału.

Innym wariantem jest piec wolnostojący. Jest może bardziej stylowy, ale zdecydowanie mniej wydajny od wkładu zamkniętego. Tylko 10 procent ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zabezpieczeniu podłogi. Wypadająca iskra czy fragment rozżarzonego polana, może być przyczyna pożaru. Aby zabezpieczyć się przed nieszczęściem, musimy wyłożyć podłogę niepalnym materiałem (w promieniu minimum 1,5 metra od paleniska) i ustawić szklany parawan.
Przy wyborze wkładu kominkowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego budowę.
Najbardziej wytrzymałe są wkłady żeliwne i takie najczęściej spotkamy na rynku. Następnie należy przyjrzeć się mocy, jaką dany wkład posiada. Dopasowujemy ją do izolacji pomieszczenia oraz warunków klimatycznych. Przyjmuje się, że 1 kW pozwala ogrzać ok. 10 m mieszkania o wysokości 2,5 m.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? - o tym piszemy w papierowym wydaniu Głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński