Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Cienie zapomnianych kultur" – w tym roku pod mecenatem Netto

Mat. partenra

Spotkanie z Filipem Springerem, cenionym reporterem, wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej i muzyka sefardyjskich Żydów w interpretacji zespołu Sefardix, a wszystko to dla uczestników 9. edycji „Cieni zapomnianych kultur” w pocysterskim Kołbaczu.
„Cienie zapomnianych kultur” to impreza organizowana od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w dawnym opactwie pocysterskim w Kołbaczu, która ma na celu promocję unikalnych walorów historycznych i turystycznych tej niedużej, lecz arcyciekawej miejscowości. Opactwo w Kołbaczu wybudowali w XIII-XVI wieku cystersi, przybyli z duńskiego Esrum, położonego na wyspie Zelandia.

Tegoroczna edycja „Cieni zapomnianych kultur” była okazją do przyjrzenia się przestrzeni publicznej z niecodziennej perspektywy. Spotkanie rozpoczęła wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej. Autorka na swoich zdjęciach ukazała różnorodność kształtów miejskich podwórek i toczące się wokół nich życie codzienne. Po wernisażu przyszedł czas na wykład Filipa Springera, pisarza, reportera i fotografa, związanego z „Dużym Formatem”, „Polityką” czy też „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor podał przykłady takich działań w architekturze, które łączą, dzielą a także próbują wyeliminować poszczególne grupy społeczne z jakiegoś obszaru. W prezentacji posłużył się własnymi fotografiami, co wywołało duże zainteresowanie publiczności. Można też było usłyszeć wiele ciekawostek na temat funkcjonalności i sensu architektury.

Podsumowaniem wieczoru był występ Sefardix Trio. Jego członkowie to Jorgos Skolias, syn greckich uchodźców politycznych, a jednocześnie charyzmatyczny wokalista i kompozytor oraz bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. Pierwszy to znakomity kontrabasista, drugi wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Zespół zaprezentował hipnotyzującą interpretację śpiewanych po grecku utworów żydowskich. W kompozycjach dało się wyczuć odrobinę jazzu i odniesienia do muzyki Dalekiego Wschodu.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, ale nie tylko. W Kołbaczu pojawiło się wielu fanów Springera, którzy przejechali nawet kilkaset kilometrów specjalnie, aby wysłuchać prelekcji znanego dziennikarza. W trakcie imprezy można było też kupić książki Filipa Springera z autografem autora.

W tym roku projekt wsparła firma NETTO. To już drugie wydarzenie, zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki. W czerwcu duńska sieć sponsorowała „Ogród inspiracji” w dawnym wirydarzu klasztornym oraz warsztaty teatralne i botaniczne dla miejscowej młodzieży. Wsparcie sieci Netto umożliwi dalszą rewitalizację dawnego opactwa, a także pozwoli na organizację kolejnych wydarzeń kulturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński