Trasy spacerowe po woj. pomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. pomorskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Borsuka - Sopot - Pieszy Zielony ver. 2017
- Początek trasy: Sopot
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,36 km
- Czas trwania spaceru: 47 min.
- Przewyższenia: 110 m
- Suma podejść: 486 m
- Suma zejść: 434 m
JJ_Active poleca tę trasę
„Szlak Borsuka” oznaczony jest w terenie kwadratem w kolorze żółtym przekreślonym zielonym pasem.
Powstał dla upamiętnienia osób zaangażowanych w akcję pomocy prześladowanym robotnikom. Członkom Komitetu Obrony Robotników.
Przebiega następująco: ul. 23 Marca, Mała Gwiazda, Gliniana Góra, Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”,
ul. Kasprowicza.
Długość ścieżki 3,5 km.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Dookoła jeziora Wielki Ocypel
- Początek trasy: Skarszewy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,33 km
- Czas trwania spaceru: 416198 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 22 m
- Suma zejść: 55 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Karnik
Pierwsza trasa po przyjeździe do Ocypla i bardzo dobre pierwsze wrażenie. W dużej części można jezioro obejść ścieżką przy samym brzegu. Fragmentami warto puścić sie na przełaj - dla pięknych widoków:)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka do Średniowiecznej Osady Słowińców
- Początek trasy: Rumia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 23,63 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 131 m
- Suma podejść: 1 363 m
- Suma zejść: 1 368 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Jakiś czas temu udaliśmy się na wycieczkę rowerową do Średniowiecznej Osady Słowian w Swołowie. Wizyta pozwoliła przypomnieć dawne czasy naszych przodków, a poprzez ciekawe warsztaty zapoznać się z różnymi rzemiosłami tamtych czasów.
W sobotę 22 października w grodzie zorganizowano pokazy związane z tradycją obrzędu dziadów, którego istotą było obcowanie żywych ze zmarłymi, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków.
Chcąc połączyć udział w widowisku z wędrowną passą, postanowiliśmy zorganizować pieszą wycieczkę przez lasy Puszczy Darżlubskiej, na skraju której znajduje się osada.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: lasy okalajace Borne Sulinowo
- Początek trasy: Miastko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,65 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 23 min.
- Przewyższenia: 60 m
- Suma podejść: 1 560 m
- Suma zejść: 1 572 m
Trasę dla spacerowiczów poleca WaldiM1952
Lekka trasa w otoczeniu sosnowych lasów.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Poranek biegowy w Otominie
- Początek trasy: Pruszcz Gdański
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,19 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 4 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 134 m
- Suma zejść: 133 m
Pmfalcon poleca tę trasę
Okolice Otomina to wspaniały teren na różnego rodzaju formy aktywności. Można tutaj spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, a nawet zbierać pokemony ;)
Przedstawiam Wam jedną z propozycji trasy do zrealizowania w tym terenie. Na początek rundka brzegiem Jeziora Otomińskiego. Szczególnie polecam przebyć ją o wschodzie lub zachodzie słońca. Następnie cel wyprawy to kolejny zbiornik wodny, bardzo malowniczy nieopodal drogi do Bąkowa.
Na deser trasa w kierunku Widlina do Raduni i powrót do Otomina.
Szlaki w okolicy są przebieżne i nie będzie najmniejszych problemów z ich pokonaniem.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Dąbrowa Rzepnicka
- Początek trasy: Brusy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,02 km
- Czas trwania spaceru: 348059 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 84 m
- Suma zejść: 82 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Bytow
Trasa oznakowana zielonym liściem dębu wiedzie poprzez piękne drzewostany liściaste usytuowane wśród morenowych pagórków i dolin. Wędrując tą ścieżką przyrodniczą, można miło spędzić czas na świeżym powietrzu, wśród szumu drzew oraz zyskać wiedzę na temat gospodarki leśnej.
Dojazd do ścieżki
Na ścieżkę można dotrzeć, kierując się ulicą Styp-Rekowskiego, która znajduje się we wschodniej części Bytowa. Jadąc od strony zamku w kierunku na Kościerzynę, za budynkiem Urzędu Miasta należy skręcić w lewo, a po niespełna 2 km w prawo (ul. Różana), na drogę do leśniczówki Rzepnica. Po minięciu dawnego wiaduktu kolejowego znajdziemy się na początku trasy (w tym miejscu można zostawić samochód).
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Góra Wieżyca i sąsiadujące wzgórza
- Początek trasy: Kartuzy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,9 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 219 m
- Suma podejść: 804 m
- Suma zejść: 801 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Choć Trójmiasto od Wzgórz Szymbarskich dzieli raptem kilkadziesiąt kilometrów, klimat obu obszarów zdecydowanie różni się. Gdy Trójmiejski Park Krajobrazowy tonie w szaro burych barwach nie oznacza wcale, że równie ponuro będzie w okolicach Góry Wieżycy. Pomimo niewielkiej wysokości wzgórza, mamy tu do czynienia z mikroklimatem przypominającym górski. Tak też było podczas ostatniej naszej wędrówki przez najwyższe wzniesienia Niżu Polskiego. To niesamowite jak pogoda zmienia się wraz z wysokością terenu.
Góra Wieżyca to najwyższe wzniesienie morenowego pasma Wzgórz Szymbarskich. Jej szczyt mierzy 328,7 m n.p.m. Na wierzchołku góry usadowiono 35 metrową platformę widokową, z której rozpościerają się malownicze widoki na zalesione wzgórza, które wznoszą się nad jeziorami raduńskimi. Wg informacji turystycznej wieża czynna jest w okresie od maja do października. Jednak w dniu naszej wędrówki, z uwagi na przepiękną zimową scenerię też można było wejść na górę.
Z najwyższym ze wzniesień sąsiadują także inne góry, których wierzchołki mierzą nawet 315 m n.p.m.m, jak np.: Góra Szwedzka. Lasy są tu gęste i miejscami sprawiają wrażenie tajemniczych. Z pewnością wędrując lokalnymi leśnymi duktami można odetchnąć od zgiełku miasta. Pokonana przez nas trasa zataczała pętlę z dworca kolejowego w Wieżycy. Choć dystans był niewielki niektóre odcinki były dość wymagające, w szczególności na oznakowanym kolorem czarnym, pieszym Szlaku Wzgórz Szymbarskich.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Bagniste rezerwaty przyrody w Lasach Mirachowskich
- Początek trasy: Kartuzy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 25,57 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 92 m
- Suma podejść: 1 493 m
- Suma zejść: 1 501 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że pomysłów mamy nadal mnóstwo. Szlaków, ścieżek dydaktycznych, jak również luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych, jest tu pod dostatkiem. Tym razem wybraliśmy się w północną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, gdzie kryją się Lasy Mirachowskie. I choć widzieliśmy je niejeden już raz, to znowu udaliśmy się przez tereny zupełnie nam obce. Nasza trasa skupiła się na ochronnym obszarze bagien i torfowisk które obejmują Rezerwaty Przyrody: Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto, Leśne Oczko i Staniszewskie Zdroje, leżące na skraju rzeki Łeby.
Poruszanie się po rezerwatach w porach wilgotnych jest bardzo utrudnione. Większość ścieżek jest zalana wodą, a miejscami także grząskim błotem, dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w wysokie wodoodporne buty trekkingowe lub kalosze.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Skarszewski przez Pojezierze Kaszubskie
- Początek trasy: Skarszewy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 81,54 km
- Czas trwania spaceru: 173 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 253 m
- Suma podejść: 1 654 m
- Suma zejść: 1 907 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Szlak Skarszewski, to znakowany szlak turystyki pieszej przebiegający przez wschodnią część Pojezierza Kaszubskiego. Łączy on Skarszewy z Sopotem licząc 81,5 km. To z pewnością ciekawy kąsek dla amatorów dłuższych wędrówek, jednak wybierając się jego tropem warto wziąć pod uwagę właściwą porę roku. Wg nas mroźna zima to jedyny dobry moment aby o suchych stopach przejść ów trasę. Wędrówkę szlakiem podzieliliśmy na etapy, które rozłożyliśmy w sumie na trzy dni.
Pełen opis szlaku znajdziesz na stronie GR3miasto:
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Puszczę Wierzchucińską
- Początek trasy: Puck
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 18,18 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 23 min.
- Przewyższenia: 111 m
- Suma podejść: 930 m
- Suma zejść: 959 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Puszcza Wierzchucińska, to niewielki obszar leśny położony pomiędzy Pojezierzem Słowińskim a Kaszubskim. Porastają go głównie drzewostany sosnowe dzięki czemu pomimo, iż wokół nadal jest szaro, buro i ponuro, tam wiecznie zielono. W leśnej gęstwinie w oczy rzucają się także liczne stare buki i dęby, których konary obciągnięte są mchami i porostami. Przemierzając tę okolicę napotkamy na wiele śródleśnych bagien oraz niedostępnych jezior, w których woda jest czarna jak smoła. Będąc w okolicy warto odwiedzić również ciekawą miejscowość Salino.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Spacerowanie - korzyści
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?