MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy w ogrodach Watykanu. Papież Franciszek: Benedykt XVI wiernym sługą Ewangelii i Kościoła

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy klasztoru, gdzie mieszkał
Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy klasztoru, gdzie mieszkał PAP/EPA
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Matki Kościoła, gdzie mieszkał papież-emeryt. Wierni będą mogli go pożegnać. Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w pierwszym dniu 2023 roku dziękował Bogu za dar "wiernego sługi Ewangelii i Kościoła", jak nazwał zmarłego w sobotę swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI. Papież mówił, że na całym świecie podnosi się krzyk: "Nie dla wojny! Nie dla zbrojeń!".

Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy w ogrodach Watykanu. Tu mieszkał

Ciało zmarłego papieża-emeryta Benedykta XVI już wystawiono w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae (Matki Kościoła), gdzie mieszkał emerytowany papież. Klasztor założył Jan Paweł II. Chciał on osiedlić w Watykanie zakonnice, by tu mieszkały i modliły się. Kompleks wzniesiono w 1994 r. w ogrodach watykańskich. Ciało Benedykta XVI ubrano w czerwone szaty liturgiczne, na głowie założono mitrę. W dłoniach ma różaniec. Ma buty zamiast sandałów, które wybrał jako swoje ulubione obuwie, odkąd został papieżem-emerytem.

Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy w ogrodach Watykanu. Był wiernym sługą

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy ludzi zgromadzonych w niedzielę na placu Świętego Piotra papież Franciszek powiedział: "Początek nowego roku jest zawierzony najświętszej Maryi, którą dzisiaj czcimy jako Matkę Boga. W tych godzinach wzywamy jej wstawiennictwa zwłaszcza dla emerytowanego papieża Benedykta XVI, który wczoraj rano opuścił ten świat".

"Łączymy się wszyscy razem z jednym sercem i jedną duszą, by podziękować Bogu za dar tego wiernego sługi Ewangelii i Kościoła" - dodał.

Franciszek mówił też: "Jeśli naprawdę chcemy, aby nowy rok był dobry, jeśli chcemy odbudować nadzieję, należy porzucić języki, gesty i decyzje inspirowane przez egoizm i nauczyć się języka miłości i troski".

Jako zadanie wskazał zatroszczenie się o swoje życie, o środowisko naturalne oraz o bliźnich, o potrzebujących pomocy, uwagi i współczucia.

Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy w ogrodach Watykanu. Nie można zaakceptować wojny

Nawiązał też do obchodzonego 1 stycznia po raz 56. Światowego Dnia Pokoju i przypomniał o odpowiedzialności za budowę przyszłości, w obliczu "tragedii wojny".

"W tym dniu, który święty Paweł VI postanowił poświęcić modlitwie i refleksji na temat pokoju na świecie, czujemy jeszcze mocniej, jak niemożliwy do zaakceptowania jest kontrast wojny, która na Ukrainie, w innych regionach sieje śmierć i zniszczenie" - oświadczył Franciszek.

"A jednak - dodał - nie tracimy nadziei, ponieważ wierzymy w Boga, który w Jezusie Chrystusie otworzył nam drogę pokoju, Doświadczenie pandemii uczy nas, że nikt nie może ocalić się sam, ale że razem możemy podążać drogami pokoju i rozwoju".

"Na całym świecie wszystkie narody wznoszą wołanie: Nie dla wojny! Nie dla zbrojeń! Niech środki będą przeznaczane na rozwój, zdrowie, żywność, edukację, pracę" - podkreślił papież.

rs

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy w ogrodach Watykanu. Papież Franciszek: Benedykt XVI wiernym sługą Ewangelii i Kościoła - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński