Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciągły katar i łzy

Henryk Sobolewski
Masz nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, katar i zatkany nos? Ciągle kichasz i łzawią ci oczy? Prawdopodobnie jesteś alergikiem.

Na alergię cierpi coraz więcej osób. Już prawie 15 mln Polaków zmaga się z tą chorobą. Stała się ona poważnym problemem zdrowotnym.

Najlepszym lekarstwem jest unikanie alergenu, czyli czynnika, który nas uczula, jednak nie zawsze jest to możliwe, bo uczulać może niemal wszystko. Najważniejszą sprawą jest rozpoznanie alergenu. Osoba uczulona powinna wiedzieć, jaki czynnik jest przyczyną jej problemów. Można to zrobić przez wykonanie specjalistycznych testów w poradni alergologicznej.

Jeśli już ustalimy co nas uczula, warto pomyśleć o odczulaniu specjalnymi szczepionkami pod kontrolą lekarza alergologa. W aptece szybko i bez kłopotów realizowane są zamówienia pacjentów na szczepionki odczulające, również te nietypowe, przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Jak sobie radzić?

- Jeśli objawy uczulenia są łagodne, farmaceuta sam może doradzić pacjentowi leki przeciwalergiczne, które można kupić bez recepty - mówi farmaceutka Magdalena Zarzycka z Apteki Bursztynowej w Koszalinie. - Są już w cenie od 4 złotych. Nie jest to więc duży wydatek, a objawy szybko ustępują. Alergia bardziej zaawansowana wymaga konsultacji lekarza alergologa i specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarską. Najczęściej stosowanymi lekami są sterydy wziewne, dzięki którym osiąga się bardzo dobre rezultaty terapii.

Coraz częściej stosuje się również leki wziewne nowej generacji, które ograniczają również objawy ze strony oczu, takie jak łzawienie, zapalenie spojówek. Wszystkie te leki są dostępne w aptece, często już po 1 groszu. W przypadku alergicznego nieżytu nosa, oprócz doustnych lub donosowych leków przeciwhistaminowych, stosuje się również inne specjalistyczne preparaty donosowe, w zależności od rodzaju i objawów dominujących.
Nie lekceważmy

Te łagodniejsze objawy alergii, to uczucie swędzenia, zaczerwienienie błon śluzowych oczu i nosa. Bardziej zaawansowane objawy to silny katar, duszący kaszel, napady duszności, zapalenie spojówek.
Należy pamiętać, że zaniedbanie alergii może prowadzić do rozwinięcia się bardzo groźnej astmy o różnym nasileniu, która wpływa na ograniczenie codziennej aktywności życiowej. Nie leczona, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Nie lekceważmy więc nawet lekkich objawów, skonsultujmy swoje wątpliwości z farmaceutą lub lekarzem, którzy doradza co zrobić w przypadku konkretnych dolegliwości.
Coraz częstszym objawem alergii są schorzenia skóry, tzw. wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenia skóry, związane z tym swędzenie i łuszczenie się skóry. A aptekach jest szeroki asortyment preparatów i dermokosmetyków wspomagających leczenie alergii skórnych, które wzmacniają barierę ochronną skóry, łagodząc objawy alergii.
Współczesna medycyna potrafi radzić sobie z uczuleniami, ale odczulanie to proces długotrwały, wymagający od pacjenta dużej dyscypliny. Stosując jednak leki antyhistaminowe oraz inne preparaty antyalergiczne, chorobę można skutecznie kontrolować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński