„Chroń morze”: Bałtyk będzie czysty, jeśli wszyscy o to zadbamy!

Akcja specjalna Chroń morze
Udostępnij:
Degradację Bałtyku możemy powstrzymać tylko, gdy będziemy działać razem w tym kierunku wiedząc, że będzie to długotrwały proces. Kluczem do sukcesu jest współpraca administracji rządowej, samorządowej, organizacji pozarządowych i społeczeństwa. To najważniejsze wnioski z kończących się prac nad aktualizacją programu ochrony wód morskich (aPOWM). W trakcie konsultacji społecznych projektu tego dokumentu zgłoszono ponad 200 uwag i wniosków, dzięki którym zostanie on doprecyzowany oraz poszerzony o propozycje konkretnych działań na rzecz Bałtyku.

Projekt aktualizacji programu ochrony wód morskich określa kierunki, jakie długofalowo należy podjąć, aby Morze Bałtyckie było miejscem do życia flory i fauny, pełne ryb i skorupiaków, które można będzie eksploatować w sposób zrównoważony, miejscem rozwoju różnych sektorów gospodarek krajów nadbałtyckich, a także miejscem kąpieli i odpoczynku mieszkańców nadbałtyckich krajów i turystów. Aby było to możliwe należy ograniczyć presje, które pogarszają jego stan i podjąć działania naprawcze, które ochronią Bałtyk przed dalszą degradacją i pomogą poprawić stan jego wód.

Niewielkie morze z wielkimi problemami

Bałtyk to morze specyficzne, praktycznie śródlądowe, stosunkowo niewielkie i płytkie – średnia głębokość wynosi zaledwie ok. 53 m. Towarzyszy temu niewielkie zasolenie. Dodatkowo akwen jest połączony z chłodnym i mocno zasolonym Morzem Północnym tylko przez mało przepustowe Cieśniny Duńskie. Powoduje to, że wymiana wód w zbiorniku, stale zasilanym przez rzeki wtłaczające do Bałtyku biogeny odbywa się bardzo wolno. Taki cykl trwa aż około 25 lat. W efekcie akwen jest mocno podatny na różne presje, wpływające na stan jego wód. Postępująca eutrofizacja, tj. przeżyźnienie wskutek nadmiernej obecności biogenów, zanieczyszczenie odpadami czy problem przełowienia to tylko niektóre z problemów, które wymagają rozwiązań. Dodatkowo postępujące ocieplenie sprzyja m.in. szybszemu rozkwitowi sinic paraliżujących letnią turystykę oraz pogorszeniu warunków bytowania zimnolubnych gatunków ryb, jak dorsz czy troć wędrowna.

Konieczne działania

– Najważniejsze sektory ściśle zależne od stanu morza to transport morski, rybołówstwo oraz turystyka. W projekcie aPOWM zaplanowaliśmy szeroki zakres działań, od oczyszczania plaż ze śmieci i wsparcia ochrony czynnej ptaków, aż do systemowych rozwiązań w obszarze rolnictwa i wod-kan. dla powstrzymania eutrofizacji akwenu. Wszystkie działania są konieczne. Dopiero ta wielokierunkowość zapewni nam sukces – mówi Przemysław Gruszecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.

O dobrym stanie środowiska morskiego decyduje jednocześnie aż 11 parametrów, m.in. bioróżnorodność, komercyjnie eksploatowane gatunki ryb i skorupiaków, eutrofizacja, odpady w środowisku morskim i hałas podwodny. Wykonanie planowanych w projekcie działań na rzecz ograniczenia eutrofizacji wód pomoże np. wyeliminować aż 60 tys. ton azotu i 5 tys. ton fosforu spływających do Bałtyku. Większość ze zgłoszonych w trakcie konsultacji uwag miała charakter porządkujący oraz doprecyzowujący zapisy projektu aPOWM. Uzupełniono go także o dwie propozycje konkretnych działań: podnoszenie świadomości społecznej na temat morskich obszarów Natura 2000 oraz odtwarzanie siedlisk morszczynu pęcherzykowatego w wybranych obszarach morskich. Po konsultacjach, w projekcie aPOWM jest 60 działań naprawczych, służących poprawie stanu wód Bałtyku. Aż 1/3 z nich to działania w kierunku ochrony bioróżnorodności.

– Często byliśmy pytani czy obecna aktualizacja Programu ochrony wód morskich powstrzyma degradację Morza Bałtyckiego. Każde podjęte działanie przybliża ten cel, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to długotrwały i bardzo kosztowny proces, w którym muszą uczestniczyć wszystkie kraje położone w zlewisku Bałtyku. Nie mamy wyboru, musimy działać – wyjaśnia P. Gruszecki.

Razem chrońmy Bałtyk

Projekt aPOWM, znany szerzej pod hasłem „Chroń morze”, obejmuje działania, które powinniśmy zrealizować, dla ratowania Bałtyku przed jego postępującą degradacją. W trzech nadmorskich miastach - Gdańsku, Gdyni i Szczecinie, odbyły się ogólnopolskie konferencje, podczas których eksperci przybliżyli założenia projektu, przedstawili istniejące presje oraz działania dla poprawy obecnego złego stanu środowiska morskiego. W spotkaniach wzięło udział ponad 300 uczestników z jednostek rządowych, samorządowych, organizacji pozarządowych.

– Oprócz wypracowania katalogu niezbędnych działań, nasza aktywność ukierunkowana była na przebudowanie świadomości społecznej dotyczącej tego problemu i konieczność zaangażowania w jego rozwiązanie całego społeczeństwa. Wiele udało się osiągnąć, m.in. to, że powszechnie w obiegu społecznym funkcjonuje termin „eutrofizacja wód”, będąca istotnym zagrożeniem dla naszego morza oraz wód śródlądowych. Wiemy już także, że zanieczyszczenie wód morskich to problem, który ma swoje źródła w całej naszej aktywności na lądzie, a nie tylko w przemyśle i turystyce w strefie przybrzeżnej oraz na samym morzu. Zdajemy sobie także sprawę, że połowa odpadów zalegających w Bałtyku pochodzi z gospodarstw domowych – wylicza dyr. Gruszecki.

Ministerstwo Infrastruktury uzgodni projekt aPOWM po konsultacjach społecznych z Radą Ministrów. Dokument powinien zostać przekazany Komisji Europejskiej do 31 marca 2022 r. Przy braku negatywnej opinii dokument zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.chronmorze.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Chroń morze”: Bałtyk będzie czysty, jeśli wszyscy o to zadbamy! - Polska Times

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie