Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba nie zawsze chroni przed wypowiedzeniem

Ewa Brzozowska - Kowalka / www.pomorska.pl
sxc.hu
Przyczyną która usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy jest między innymi jego niezdolność do pracy spowodowana chorobą, czyli przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie nieobecności pracownika spowodowanej chorobą obejmuje także zakaz pogarszania warunków pracy lub płacy, a więc wręczenia w tym czasie wypowiedzenia zmieniającego.

Oznacza to, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu mu dotychczasowych warunków pracy lub płacy, np. zmienić wymiar czasu pracy, obniżyć wynagrodzenie za pracę.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku (do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby) wynosi 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą - 270 dni.

Okres zasiłkowy nie może być przedłużony, ale bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik może uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują powrót do zdrowia.

Przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Oznacza to, że maksymalnie taki pracownik jest chroniony przez 272 dni (182 dni okresu zasiłkowego + 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego), a przy gruźlicy przez 360 dni (270 dni okresu zasiłkowego + 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego).

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę dopiero po upływie wskazanych okresów ochronnych.

W przypadku długotrwałej choroby pracodawca nie ma obowiązku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Artykuł 53 kodeksu pracy przyznaje mu jedynie takie prawo. Ponadto od decyzji pracodawcy zależy ile dni po upływie okresu ochronnego rozwiąże umowę.

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z powodu długotrwałej choroby, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyny tej nieobecności.

Źródło:
Choroba nie chroni przed zwolnieniem - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński