Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba, która zwykle zabija

Alina Konieczna
W profilaktyce raka jelita grubego ważna jest dieta. Pamiętajmy, aby każdego dnia jeść pokarmy bogate w błonnik oraz warzywa i owoce.
W profilaktyce raka jelita grubego ważna jest dieta. Pamiętajmy, aby każdego dnia jeść pokarmy bogate w błonnik oraz warzywa i owoce. Radosław Brzostek
Marzec został ogłoszony miesiącem walki z rakiem jelita grubego.

To groźna i podstępna choroba, która wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W Polsce jest jednym z najczęściej występujących nowotworów.

Według szacunków, prawie połowa chorych umiera. Wiele osób dotkniętych tą chorobą zgłasza się do lekarza za późno, lub nie chce poddawać się badaniom, uznając je za krępujące albo niezbyt przyjemne.

Na początku tego roku została powołana interdysplinarna grupa ekspertów do spraw raka jelita grubego. Tworzą ją specjaliści: prof. Adam Dziki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Szabłowski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Górnego Odcinka pokarmowego w Centrum Onkologii w Warszawie oraz prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie.

Grupa zajmuje się badaniami dotyczącymi wyników leczenia raka jelita grubego, postępów w zwalczaniu tej ciężkiej choroby oraz profilaktyką i propagowaniem nowoczesnych metod leczenia.

Złośliwy rozrost

Rak jelita grubego to złośliwy rozrost błony okrężnicy lub odbytnicy, który może rozwinąć się w dowolnej części jelita. Większość przypadków raka jelita powstaje z niezłośliwych narośli zwanych gruczolakami, które we wczesnych stadiach przypominają polipy (przerost komórek).

Polipy te, wykryte we wczesnym stadium, można łatwo usunąć. Jednakże, ponieważ większość narośli nie powoduje żadnych objawów, mogą one pozostać niewykryte przez długi czas i w niektórych przypadkach stać się złośliwe.

Zachorowalność

W roku 2002 na świecie zanotowano ponad milion przypadków zachorowań, co czyni raka jelita grubego trzecim najczęściej występującym rakiem. Na całym świecie rak jelita grubego stanowi 9,5% wszystkich zachorowań u mężczyzn i 9,3% zachorowań u kobiet. Szacuje się, że ponad 50% ludzi, u których zdiagnozowano raka jelita grubego umrze z tego powodu.

W roku 2002 ponad pół miliona ludzi na całym świecie zmarło z powodu raka jelita grubego. Ten rak jest w Europie jedną z najpowszechniejszych przyczyn śmierci na nowotwory wśród kobiet i mężczyzn.
Rak jelita grubego u młodych ludzi jest rzadkością. Pojawia się on zazwyczaj u mężczyzn i kobiet powyżej 50-go roku życia.

Przyczyny zachorowania na raka jelita grubego są wciąż w dużym stopniu nieznane, ale zidentyfikowano niektóre czynniki ryzyka. Są to: tzw. dieta ubogoresztkowa (dużo białka zwierzęcego i protein, mało błonnika), otyłość, przypadki zachorowań na raka jelita grubego w rodzinie, wiek i brak aktywności fizycznej.

Objawy raka jelita grubego to: krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzenia rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia) bez żadnego konkretnego powodu, trwające dłużej niż sześć tygodni, nieuzasadniona utrata masy ciała, bóle brzucha lub dolnych partii pleców, niedokrwistość z niedoboru żelaza, pozytywny wynik testu na krew utajoną.
Zdarza się, że nowotwór powoduje niedrożność jelit. W takiej sytuacji zaobserwować można objawy takie jak mdłości, zaparcia, bóle oraz poczucie napięcia w brzuchu.

Główną metodą leczenia raka jelita grubego jest operacja, czasem w połączeniu z radioterapią i chemioterapią. Zależy to od stadium raka, jego umiejscowienia, rozmiaru i obecności przerzutów.

Chemioterapia jest często podawana po operacji w celu zredukowania ryzyka nawrotu choroby. Podawana jest również w zaawansowanym stadium raka oraz w przypadku wystąpienia przerzutów.
Rola szczepionek oraz przeciwciał mających stymulować system immunologiczny pacjenta do walki z rakiem jelita grubego jest w fazie badań.

Kolonoskopia

To podstawowe badanie pozwalające zdiagnozować raka jelita grubego, ale także wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego Crohna. Kolonoskopia pozwala na zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, poprzez oglądanie wnętrza jelita grubego.

Badanie polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesyłaniu obrazu na zewnątrz. Do badania wykorzystywany jest giętki instrument zwany kolonoskopem. Podczas kolonskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych oraz wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński