Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłodna woda w kranach i kaloryferach w Szczecinie. Jeszcze mamy lato, a już brakuje ciepła... [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zdjęcia ze środka jednej ze szczecińskich elektrociepłowni
Zdjęcia ze środka jednej ze szczecińskich elektrociepłowni Andrzej Szkocki
Między Szczecińską Energetyką Cieplną a Polską Grupą Energetyczną Energia Ciepła trwa wymiana oskarżeń. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy, którzy narzekają i marzną. Końca konfliktu nie widać.

Problem z ciepłą wodą w Szczecinie...

- Trzeci dzień na Warszewie nie ma ciepłej wody - mówi pan Tomasz, który skontaktował się z „Głosem”.

O kłopotach z ciepłem donosi także pani Małgorzata z innej części miasta.

- Od niedzieli rano na Łęknie i Pogodnie dostajemy znikome ilości ciepła, a od środy kaloryfery i woda w kranie są tylko chłodne, nawet nie są letnie. Wygląda na to, że SEC nie zamierza uruchomiać swojej mocy cieplnej - zauważa czytelniczka.

Skutki braku ciepła są odczuwalne w obu części miasta. Jak podaje SEC, temperatura wody dostarczanej do mieszkań powinna mieć około 55 stopni Celsjusza. Ile ma teraz? Nie wiadomo.

Do dyskusji włączył się Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, który wystąpił do SEC z prośbą o szczegółowe wyjaśnienia i przedstawienie aktualnej sytuacji oraz przygotowań do de facto trwającego już sezonu grzewczego.

Dlaczego mieszkańcy Szczecina nie mają ciepłej wody w kranach i kaloryferach?

Wcześniej była mowa o awarii po stronie producenta ciepła, czyli państwowej spółki, ale ta informacja została usunięta po ostrej interwencji Polskiej Grupy Energetycznej.

Według naszych ustaleń PGE Energia Ciepła, do której należą dwie elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany, prowadzi obecnie remonty. Znane są terminy zakończenia prac: blok A EC Pomorzany - druga połowa września 2022 r., blok B EC Pomorzany - połowa października 2022 r. oraz blok biomasowy EC Szczecin - druga połowa listopada 2022 roku.

- W celu uniknięcia nieporozumień informujemy, że prowadzone remonty nie wpływają na obniżenie temperatury ciepła dostarczanego do systemu, którego operatorem jest Szczecińska Energetyka Cieplna. System zasilany jest obecnie z pięciu lokalizacji: CR Marlicza, CR Dąbska, EC Pomorzany, EC Szczecin, ZTUO (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów), z czego tylko dwie należą do PGE Energia Ciepła. Zatem szczeciński dystrybutor może skorzystać z ciepła produkowanego w trzech pozostałych źródłach, jeśli ma takie potrzeby. Aktualne dostępne moce w źródłach pozostających w ruchu to: CR Dąbska 106 MW, CR Marlicza 65 MW, ZTUO 25 MW - suma to 196 MW. Zapotrzebowanie na CWU (ciepło wody użytkowej) z miejskiej sieci ciepłowniczej jest na maksymalnym poziomie 40-50 MW - wyjaśnia w specjalnym oświadczeniu PGE.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie ze strony SEC. Spółka, której udziałowcem jest Szczecin oraz potentat w branży niemiecki E.ON EDIS Energia podtrzymuje, że wina leży po stronie PGE.

- Bezpośrednim powodem obniżonych parametrów dostarczanego ciepła jest usterka turbiny parowej w Elektrociepłowni Szczecin. PGE uzgodniło ze Szczecińską Energetyką Cieplną termin włączenia tego źródła na 1 września. Ze względu na wspomnianą usterkę niestety nie mógł on być dotrzymany - informuje Ewa Chmielewska z SEC. - Natomiast kolejny możliwy termin włączenia tego źródła przesunięty został na 15 listopada i został nam jednostronnie zakomunikowany pisemnie. W przeszłości, w sytuacji, kiedy Elektrociepłownia Szczecin nie była w stanie pracować, zawsze albo prawie zawsze, jego rolę przejmowała Elektrociepłownia Pomorzany. Dzisiaj według PGE nie jest to możliwe. Czekamy na deklarowane przez PGE włączenie EC Pomorzany 29 września.

Zdjęcia ze środka jednej ze szczecińskich elektrociepłowni

Chłodna woda w kranach i kaloryferach w Szczecinie. Jeszcze ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński