Chleb z Piekarni Kaliszczak — prosty skład, świetny smak

Artykuł sponsorowany Kaliszczak
Udostępnij:
Pieczywo z własnego młyna z kamiennym żarnem z koszalińskiej Piekarni Kaliszczak, walczy o tytuł Nasze Dobre z Pomorza.

Piekarnia z Koszalina wytwarza chleby z mąki żytniej, którą pozyskujemy mieląc całe ziarna żyta w młynie wolnoobrotowym z żarnem kamiennym. - Dzięki takiemu młynowi sami produkujemy mąkę według naszych potrzeb, mielimy tyle żyta ile jest nam potrzebne mąki, dzięki temu mąka nie leżakuje tygodniami, a jest zawsze świeża. Dodatkowo ziarno żyta mielone jest w całości razem z łuską, która jest bogata między innymi w błonnik i witaminy, a także w składniki mineralne np: wapń, fosfor, potas i żelazo — wyjaśnia Waldemar Kaliszczak.

W całej Polsce są tylko dwa lub trzy takie młyny, w zachodniopomorskim piekarnie wytwarzają swoje produkty wyłącznie z mąki kupnej. - Produkt, który wprowadziliśmy odpowiada na potrzeby osób, które cenią sobie jakość i dbają o zdrowie: - Chleb "żytnio-razowy", który powstaje z naszej mąki, ma najprostszy możliwy skład (mąka, woda, sól). Odpowiednio przechowywany nadaje się do konsumpcji przez siedem dni, dzięki temu nie ma mowy o marnowaniu jedzenia — mówi. Produkt został wprowadzony na rynek wiosną tego roku. - W pełnym rozwinięciu naszych możliwości hamowała nas dostępność ziarna żyta. Dopiero po żniwach mamy sposobność zakupy zboża odpowiednio uprawianego w ilościach niezagrażających zatrzymaniem produkcji. W najbliższym czasie pojawią się kolejne chleby oparte na naszej mące. Dodatkowo w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję na zakup kolejnego takiego młyna, tym razem przeznaczonego do mielenia ziaren pszenicy. Sprzedaż swoich wyrobów prowadzimy wyłącznie w sklepach firmowych na terenie Koszalina, na chwilę obecną jest to 13 punktów sprzedaży — wyjaśnia Waldemar Kaliszczak.

- Mamy nadzieję rozwoju działalności w kierunku "naturalnie i pro zdrowotnie". W dalszej perspektywie chciałbym zakupić gospodarstwo rolne, aby samemu uprawiać zboża i nie tylko – zdradza Waldemar Kaliszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chleb z Piekarni Kaliszczak — prosty skład, świetny smak - Głos Koszaliński

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie