MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz żyć długo i w zdrowiu? Wybieraj te produkty. Dieta długowieczności może zadziałać u osób w każdym wieku. Jak ją stosować?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Zmiana nawyków żywieniowych nawet po sześćdziesiątce, może wydłużyć życie.
Zmiana nawyków żywieniowych nawet po sześćdziesiątce, może wydłużyć życie. wavebreakmediamicro/123rf.com
Włączenie do codziennej diety roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i orzechów, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa, może wydłużyć życie nawet o 13 lat. Naukowcy zapewniają, że zmiana nawyków żywieniowych nawet po sześćdziesiątce może dać 8 dodatkowych lat życia. Zobacz, co składa się na dietę długowieczności.

Spis treści

Co i jak jeść, aby żyć długo i w zdrowiu?

Naukowcy dokonali przeglądu setek badań dotyczących żywienia, aby znaleźć wspólny mianownik wzorca żywieniowego dla długowieczności. Badacze szukali związku między składnikami odżywczymi, genami, praktykowaniem postu a długowiecznością u prostych organizmów, gryzoni, małp oraz ludzi. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cell.

Dr Valter Longo, profesor gerontologii i nauk biologicznych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i jeden z autorów badania, powiedział Medical News Today:

Po pierwsze, dieta ma być żywieniowym stylem życia, a nie „strategią odchudzania”, chociaż utrzymanie zdrowej wagi jest kluczowe. Wszystkie aspekty diety są związane z długoterminowym zdrowiem i długowiecznością.

Czytaj także: Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu? Rób te 5 ćwiczeń na długowieczność. Pozwolą ci cieszyć się dobrym zdrowiem ciała i umysłu do późnych lat

W świetle przenalizowanych badań, naukowcy wysunęli wniosek, że dieta sprzyjająca długowieczności charakteryzuje się średnim do wysokiego spożycia węglowodanów i niskim, ale wystarczającym spożyciem białka, które jest głównie oparte na roślinach, ale obejmuje regularne spożywanie białek pochodzących z ryb i owoców morza.

Ma to swoje potwierdzenie na terenach Sardynii i na terenie Loma Linda, zamieszkałych przez dużą liczbę stulatków lub osób z wysoką średnią długością życia, którzy okazjonalnie jedzą mięso lub produkty zwierzęce.

Ponadto spożycie tłuszczu dostarczające około 30 proc. energii głównie ze źródeł roślinnych jest również częścią diety długowieczności. Analiza badań norweskich naukowców pokazała natomiast, że:

Trwała zmiana z typowej diety zachodniej na optymalną dietę bogatą w rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy ze zmniejszoną ilością czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się ze wzrostem oczekiwanej długości życia o 10,7 roku u kobiet i 13 lat u mężczyzn, jeśli rozpocznie się stosowanie diety w wieku 20 lat oraz o ponad 8 lat zwiększonej oczekiwanej długości życia, gdy dietę rozpocznie się w wieku 60 lat.

Badacze doszli do wniosku, że idealnie byłoby, gdyby dieta długowieczności obejmowała również 12–13 godzin codziennego postu, który okazał się bezpieczny, wykonalny i skuteczny w wielu badaniach.

Dodatkowe profity ze stosowania diety długowieczności

Kolejna konkluzja naukowców dotyczy okresowego stosowania diety naśladująca post (FMD) u osób w wieku od 18 do 70 lat, która może być kluczem do odwrócenia insulinooporności generowanej przez dietę wysokokaloryczną. Może ona również obniżać ciśnienie krwi, cholesterol całkowity oraz stany zapalne, szczególnie u osób z grupy ryzyka.

Badacze doszli też do wniosku, że utrzymanie BMI poniżej 25 oraz zachowanie idealnego poziomu tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała, a także budowa i obwód brzucha, powinny być stosowane jako wytyczne do ustalenia dziennego spożycia pokarmu, zamiast wytyczonego poziomu kalorii.

Ważnym zastrzeżeniem jest to, że dieta długowieczności powinna być skomponowana tak, aby uniknąć niedożywienia, szczególnie u osób powyżej 65. roku życia. Ma to zapobiec osłabieniu organizmu i chorobom, które mogą wynikać ze zmniejszonej masy kostnej, mięśniowej lub niskiej liczby krwinek.

– Podsumowując, proponujemy, aby dieta długowieczności była cennym uzupełnieniem standardowej opieki zdrowotnej. Traktowana jako środek zapobiegawczy, mogłaby pomóc w uniknięciu zachorowalności, utrzymaniu zdrowia w podeszłym wieku – mówią autorzy badania.

Zobacz także:

Co sprawia, że niektórzy dożywają stu lat? Naukowcy badający tę kwestię mają szereg odpowiedzi, a niektóre z faktów mogą być sporym zdziwieniem. Sprawdź, co robić, by żyć dłużej!

Jak żyć dłużej? 10 rzeczy, które pomagają osiągnąć długowiec...

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz żyć długo i w zdrowiu? Wybieraj te produkty. Dieta długowieczności może zadziałać u osób w każdym wieku. Jak ją stosować? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński