Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz odpocząć od miasta? Wkrótce łatwiej zanocujesz w lesie

Adriana Reczek
Adriana Reczek
Od 1 maja 2021 roku miłośnicy lasu będą mieli więcej miejsc do nocowania na dziko. Jest to efekt pilotażu związanego z programem o nazwie “Zanocuj w lesie”, przygotowanym przez Lasy Państwowe.

Okres pilotażu trwał rok (od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 roku). W całej Polsce obejmował 46 specjalnie wyznaczonych obszarów o łącznej powierzchni 65 tys. ha. Przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem, to dlatego leśnicy zdecydowali, że obszarów do nocowania w lesie będzie jeszcze więcej. I to już od 1 maja 2021 r. Założenia były takie, aby w każdym nadleśnictwie teren, na którym będzie można nocować na dziko liczył ok. 1,5 tys. ha. Oczywiście obszary wyznaczone w pilotażu zostaną utrzymane w dalszym ciągu.

Wszystkie nadleśnictwa podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wyznaczyły już na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Opracowywana jest jeszcze dokumentacja.

ZOBACZ TEŻ:

Jaśniej na Syrenich Stawach w Szczecinie. Oświetla je osiemd...

- Po ukończeniu wszystkich prac poinformujemy społeczeństwo o szczegółach każdego obszaru na stronach internetowych nadleśnictw. Co istotne - nie będzie żadnych oznaczeń w terenie, tj. tablice, ogrodzenia, itp. - mówi Andrzej Szelążek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Dokładne lokalizacje będzie można poznać pod koniec kwietnia – po zaktualizowaniu mapy zagospodarowania turystycznego w Banku Danych o Lasach na stronie: www.bdl.lasy.gov.pl.

Gdzie w okolicach Szczecina znajdą się takie miejsca?

Najbliższe szczecinianom obszary tego typu, to miejsca znajdujące się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” –

  • Nadleśnictwo Gryfino (252 ha),
  • Kliniska (1163 ha)
  • oraz Trzebież (1873 ha).
  • Można do tego dołączyć miejsca w Nadleśnictwie Goleniów (1869 ha).

Podkreślić należy, że miejsca z nadleśnictw: Gryfino i Kliniska są obszarami z pilotażu i funkcjonują nieustannie. W tych przypadkach dokładne lokalizacje wskazane są na mapach zamieszczonych na stronach internetowych tychże nadleśnictw.

ZOBACZ TAKŻE:

Co może dać nocowanie w lesie?

- Dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich chcących doświadczyć głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. To pomysł na odpoczynek od wielkomiejskiego szumu i wsłuchanie się w siebie. Chcemy też zainteresować programem, wszystkich którzy chcą doświadczyć bliskiej styczności z lasem, a do tej pory może nigdy nie nocowały w nim „na dziko”. - mówi Andrzej Szelążek.

Jak się zgłaszać?

Zgłoszenie uczestników nie jest wymagane, jeżeli na jednym miejscu nocować ma maksymalnie 9 osób nie dłużej niż przez dwie noce. W przypadku, gdy chętnych jest więcej i/lub chcą nocować dłużej istnieje obowiązek zgłoszenia e-mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Leśnicy mają obawy, jednak wierzą, że odwiedzający las będą zachowywać się odpowiedzialnie:

- Jak przy każdym nowym projekcie pojawiają się pewne obawy. Jednakże, jesteśmy przekonani, że program przyczyni się do propagowania leśnego savoir-vivre, a użytkownicy będą postępowali zgodne z siedmioma zasadami Leave No Trace. - dodaje Andrzej Szelążek

Siedem zasad "Leave no Trace" (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów):

  1. Zaplanuj i przygotuj się, zanim wyruszysz
  2. Trzymaj się szlaków i biwakuj w odpowiedni sposób
  3. Zadbaj o odpady i śmieci
  4. Zastaną przyrodę pozostaw w stanie nienaruszonym
  5. Minimalizuj skutki używania ognia
  6. Respektuj życie dzikich zwierząt
  7. Szanuj innych użytkowników terenu i szlaku

Więcej zasad zachowania się w lesie znajdziesz na stronie Lasów Państwowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Las Arkoński. Odkopano pamiątkowy kamień z 1920 roku. Komu jest poświęcony?

Las Arkoński. Odkopano pamiątkowy kamień z 1920 roku. Komu j...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński