Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zniesienia zakazu handlu w niedzielę i apelują w tej sprawie do polityków. Dołączają się kupcy z Manhattanu w Szczecinie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Targowisko Manhattan w Szczecinie
Targowisko Manhattan w Szczecinie Sebastian Wołosz
- Rozważni ekonomiści rekomendowaliby teraz powrót do możliwości handlu w niedzielę – mówi profesor Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Północna Izba Gospodarcza apeluje o zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Twierdzi, że ten zakaz to teraz fikcja i że nikt go nie chce oprócz polityków.

- Handlowcy w 2020 i 2021 roku przez pandemię i lockdown bardzo odczuli spadek obrotów - twierdzi profesor Aneta Zelek z ZSB. - Chcą poprawić swoje wyniki finansowe, a przecież otwarcie sklepów w niedzielę spowoduje też większe ożywienie gospodarcze, czego w tej chwili bardzo potrzebujemy.

Dodaje jednak, że wskaźniki gospodarcze sprzed 2020 roku dowodzą, iż zarówno klienci jak i handlowcy do niemożliwości handlowania w niedzielę jakoś się przyzwyczaili.

- Jeśli chodzi o dobra trwałego użytku, to nie da się udowodnić, że zakaz handlu w niedzielę spowodował bezpośrednie skutki ekonomiczne – mówi profesor Aneta Zelek. – Początkowo sklepy odczuły wyraźnie spadki obrotów, ale po jakimś czasie klienci do tego zakazu przywykli i robili zakupy przez pozostałe sześć dni.

Trochę inaczej sytuacja wygląda z artykułami spożywczymi. Widać to szczególnie teraz i szczególnie na wybrzeżu.

- Tłumy jakie nawiedzają sklepy spożywcze w piątki i soboty są ogromne – mówi sprzedawczyni z Biedronki w miejscowości nad Bałtykiem. – W koszykach klienci mają towar na zapas, na to, aby starczyło go też na niedzielę. Przy ciągle jeszcze panującej pandemii, to niebezpieczne.

Dodaje przy tym, że wcale się nie dziwi, że kolejna sieć sklepów detalicznych, sieć Dino, zdecydowała się w najbliższą niedzielę otworzyć w całym kraju 60 swoich placówek, w tym kilkanaście na Pomorzu Zachodnim i to właśnie na wybrzeżu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Utrzymanie targowiska Manhattan i terenów zielonych. Na tym najbardziej zależy mieszkańcom Szczecina

Widok z góry na targowisko Manhattan w Szczecinie  i przyległe ulice

Utrzymanie targowiska Manhattan i terenów zielonych. Na tym ...

- Przecież w czasie lockdown'ów i zamknięcia hoteli, ośrodków wypoczynku, wtedy kiedy nad morze nie przyjeżdżali turyści, wszystkie sklepy odczuły spadek obrotów, nie zarabiały – dodaje.

- Na Pomorzu Zachodnim otwartych będzie od tej niedzieli kilkadziesiąt sklepów Dino i Biedronka. To sieci, które są liderem na rynku dyskontów. Jest wielkie zapotrzebowanie turystów, by takie sklepy były czynne w niedzielę. Blokowanie handlu w niedzielę w takich miejscach jest faktycznym pozbawianiem przedsiębiorców zysku, a klientom do niezbędnych im usług – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Północna Izba Gospodarcza apeluje więc o dopuszczenie handlu w niedzielę.

- Tego zakazu nie chce chyba już nikt poza politykami – mówi Hanna Mojsiuk. - Nie ma ani merytorycznych ani ekonomicznych przesłanek, by go utrzymywać.

Twierdzi, że zakaz handlu w niedzielę to teraz fikcja, bo przecież coraz więcej sklepów go omija.

- Czynne są już takie dyskonty jak Biedronka, Intermarche, Polo Market, czy wkrótce Dino – mówi prezes PIG.

Północna Izba Gospodarcza poprosiła również o stanowisko w tej sprawie kupców z targowiska Manhattan. Ich opinia jest jednoznaczna: handel w niedzielę powinien zostać przywrócony.

- Wprowadzone w 2018 roku przepisy ograniczające prowadzenie działalności gospodarczej co do zasady uznajemy jako zbyt głęboką ingerencję w prawa wolności gospodarczej, a także biorąc pod uwagę również głosy zwykłych pracowników jako również zbyt radykalne ograniczenie możliwości wykonywania pracy przez pracowników. Uważamy, że niedopuszczalne są ograniczenia praw wprowadzane „siekierą”, tak jak ograniczenie prowadzenia działalności w niedzielę i święta. Zamiast szukać zdroworozsądkowych rozwiązań prawnych, to na siłę wprowadzono zakaz, który teraz życie gospodarcze próbuje obchodzić. Zapewnia się przedsiębiorcom i pracownikom emocje, a urzędom „zabawę w chowanego” za pieniądze publiczne – mówią przedstawiciele Manhattanu w oficjalnym piśmie Zarządu Spółki.

- Sądzimy, że lepszym rozwiązaniem byłoby w Kodeksie Pracy wprowadzić np.: zakaz zlecania przez pracodawcę pracy pracownikowi w więcej niż np. dwie niedzielę w miesiącu lub wprowadzić, że praca w niedzielę tylko na wniosek pracownika i to z możliwością wycofania się przez pracownika ze świadczenia pracy w niedzielę i święta w przyszłości bez konsekwencji – dodają przedstawiciele Manhattanu.

Doradca gospodarczy Katarzyna Michalska dodaje, że obecna sytuacja wymaga jasnego sprecyzowania. Duża dynamika działań wokół handlu w niedzielę powoduje, że ani klienci, ani przedsiębiorcy, ani ich pracownicy nie czują się komfortowo:

- Przedsiębiorcy uciekają się do pomysłów typu „placówka pocztowa”, pracownicy są sfrustrowani, bo decyzje o powrocie do pracy w niedzielę zapadają z dnia na dzień, a klienci nie mają pewności czy ich sklep będzie otwarty czy nie i często powstrzymują się od zakupów. Regulacje są tu jak najbardziej potrzebne. Uważam, że argumenty ekonomiczne powinny wziąć górę nad światopoglądowymi. Handel w niedzielę jest rynkowi potrzebny – dodaje Katarzyna Michalska.

Ekspertka PIG podaje szereg przykładów firm, które zdecydowały się na wyjście z Polski po pandemii koronawirusa. To głównie marki znane z galerii handlowych, które stawiają na sprzedaż online. Coraz częściej mówi się także o opuszczaniu polski przez hipermarkety, które przegrywają z dyskontami, a w uzasadnieniu spadku przychodów podają między innymi handel w niedzielę.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński