Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zmian i poproszą o wsparcie Lecha Wałęsę

Marek Rudnicki
Inicjatorzy komitetu Ratujmy Wolność Wyborów na patrona swojej inicjatywy wybrali premiera Tadeusza Mazowieckiego, który jest dla nich symbolem prawa i demokracji.
Inicjatorzy komitetu Ratujmy Wolność Wyborów na patrona swojej inicjatywy wybrali premiera Tadeusza Mazowieckiego, który jest dla nich symbolem prawa i demokracji. Andrzej Szkocki
Powstaje komitet obywatelski Ratujmy Wolność Wyborów. Inicjatorami są te same osoby, które sześć lat temu tworzyły Komitet Obrony Lecha Wałęsy. Będą prosić dziś byłego prezydenta o wsparcie.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Wolność Wyboru tworzą Tomasz Szybowski, właściciel Concepsus Agencji Rozwiązań Twórczych i Andrzej Łazowski, który startował bez powodzenia na radnego Szczecina z komitetu PO.

- Coraz mniej Polaków bierze udział w wyborach, co jest w dużej mierze wynikiem ułomnych przepisów prawa - mówi Szybowski. - Sprawiają, że obywatele mają ograniczony dostęp do informacji. Ponadto bardzo poważnym problemem jest wykorzystywanie przez władze lokalne swoich uprawnień i pieniędzy publicznych do prowadzenia na koszt podatników swojej kampanii wyborczej oraz do dyskredytowania przeciwników politycznych.

- Istotna jest też sprawa niesprecyzowanego funkcjonowania organów wyborczych, a w szczególności Obwodowych Komisji Wyborczych - dodaje Łazowski. - Jest to wykorzystywane w tej chwili przez polityków do kwestionowania wyników wyborów.

Komitet, aby formalnie powstał, musi zgromadzić 15 członków i zebrać tysiąc podpisów. Dopiero wówczas będzie mógł zacząć zbieranie 100 tys. podpisów pod inicjatywą obywatelską, która trafi do sejmu. To, czy sejm zechce się nią zająć, to już odrębna kwestia.

Inicjatorzy mają kilka pomysłów na usprawnienie procedury wyborczej. Po pierwsze - ogłoszenia urzędowe powinny być wywieszane nie w przypadkowych miejscach na dworze, gdzie niszczy je aura, a w urzędach, szkołach i na klatkach schodowych. Każdy mieszkaniec powinien dostać dokładne informacje na temat wyborów i procedury głosowania, w tym - jak się głosuje, kto startuje w wyborach, gdzie można odnaleźć informacje od komitetów wyborczych, o programach kandydatów i o samych kandydatach.

- Pełna informacja, to zachęta dla ludzi do głosowania, a brak informacji, to coraz niższa frekwencja wyborcza - mówi Łazowski. - Przykładem nasi sąsiedzi, Niemcy, gdzie wybory zorganizowane są prefekcyjnie.

Inicjatorzy akcji odnoszą się też do limitów finansowania wyborów.

- To fikcja, co mamy dziś - tłumaczy Szybowski.

Poddali też krytyce funkcjonowanie wielu komisji wyborczych, których sprawność działania opierała się na indywidualnych zdolnościach przewodniczących komisji. Proponują sformalizowanie procedur liczenia, co znacznie przyspieszy generowanie wyników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński