Chcą zablokować wycinkę drzew z terenu kortów przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Udostępnij:
Osiem firm chce wybudować parking służący przyszłemu centrum tenisowego. Inwestycję oznacza wycinkę wielu drzew. Są już próby jej zablokowania.

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Korty przy alei Wojska Polskiego 127 mają zamienić się w centrum tenisa ziemnego na europejskim poziomie. Oprócz istniejącej hali tenisowej powstanie jedenaście nowych kortów, budynek biurowo-szatniowy oraz parking.

Działka jest mocno zadrzewiona, dlatego zaplanowano wycinkę 73 drzew, w tym dziewięciu w związku z budową parkingu na ponad 70 miejsc.

Nadzór nad zadaniem sprawuje Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji. We wtorek otwarto koperty z ofertami na budowę parkingu. O kontakt stara się osiem firm z Dobrej, Gryfina, Grzędzic i Szczecina. Na sfinansowanie inwestycji zabezpieczono ponad milion złotych.

Komisja przetargowa analizuje teraz oferty. Wykonawca będzie miał trzy miesiące na wykonanie zadania od momentu podpisania umowy.

Tymczasem wycinka drzew z terenu przyszłego centrum ma swoich przeciwników. Chcę ją zablokować społecznik i prawnik Igor Podeszwik. Uważa, że są na to szanse.

- Niedawno przystąpiłem do postępowania na prawach strony, podobnie jak w przypadku wycinki drzew na placu Szarych Szeregów i ulicy Broniewskiego. To oznacza, że na razie żadna decyzja nie może zostać wydana, a argumenty strony społecznej będą musiały zostać wysłuchane. Teraz trzeba przeanalizować dokumentację inwestycji i ocenić, czy faktycznie nie ma rozwiązań alternatywnych, by drzewa zachować, a planowana wycinka jest zgodna z przepisami prawa. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że miasto idzie na łatwiznę. Właśnie wróciłem z wizji lokalnej dotyczącej planowanej wycinki drzew na ulicy Broniewskiego, podczas której wspólnie z innymi mieszkańcami, krok po kroku, wskazywaliśmy, jak bardzo absurdalny jest pomysł wycinki zdrowych, dorodnych drzew. Według mnie są duże szanse na ich uratowanie - mówi.

ZOBACZ TEŻ:

Wytną sporo drzew pod budowę profesjonalnego centrum tenisa ...

Wcześniej pomysł krytykował radny Przemysław Słowik z Zielonych.

- Plany inwestycyjne dotyczące rozbudowy kortów tenisowych są przyjęte z całkowitym brakiem poszanowanie dla zieleni, naszego ekosystemu i przy kompletnym braku wyobraźni względem konsekwencji dla klimatu. Wcinka wydaje się absolutnie niepotrzebna i możliwa do uniknięcia przy niewielkiej zmianie koncepcji samego parkingu. Nie jest to jedyna wycinka planowana na terenie kortów. Z przerażeniem zareagowałem na informację, że władze miasta planują wycinkę praktycznie wszystkich drzew na terenie kortów. Obrany kierunek inwestycji doprowadzi do zniszczenia wyjątkowego charakteru tego miejsca - kortów otoczonych zielenią, tłumiącą zgiełk ruchliwej ulicy i dającą wytchnienie w upalne dni, poprawiającą komfort korzystania z tego terenu - zauważa.

ZOBACZ TEŻ:

Urzędnicy tłumaczą, że wycinka drzew w otoczeniu parkingu jest konieczna, bo inaczej nie da się go zbudować. W zamian nasadzonych zostanie w pobliżu pięć drzew, a na całym obiekcie, co najmniej pięćdziesiąt.

- Parking będzie służył przede wszystkim w bieżącej obsłudze obiektu, ale został również zaprojektowany na potrzeby obsługi dużych imprez sportowych, co wiąże się z koniecznością wygospodarowania przestrzeni do parkowania autokaru. Aby spełnione były warunki techniczne dotyczące szerokości drogi i promienia skrętu wymagane dla tego typu pojazdów nie ma możliwości zaprojektowania drogi dla autokarów sposób niepowodujący wycinki żadnego drzewa - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zauważa, że Szczecin jako aglomeracja z ambicjami musi posiadać profesjonalne obiekty do sportu i rekreacji. Zapewnia, że przy ich projektowaniu wątek przyrody nie jest lekceważony.

- Miasto jako rozwijające się struktura aglomeracyjna stara się zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców, między innymi zapewniając dostęp do profesjonalnych obiektów sportowych. W zaistniałej sytuacji realizacja zadania wiąże się z ingerencją w zieleń, jednakże nie zaprzecza założeniom strategii miasta. Funkcją dominującą przedmiotowej działki są obiekty sportowe. Zagospodarowanie terenu w nowej aranżacji uwzględnia konieczność wykonania nasadzeń drzew, tak by stworzyć teren rekreacyjny, przyjazny jego użytkownikom oraz zrekompensować stratę w zieleni dla obszaru rejonu Pogodna - wyjaśnia.

Szczecińska hala tenisowa ze sponsorem tytularnym. Umowa na ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szczecin był zielony,- lecz będzie jednym betonem, Gratulacje dla radnych miejskich. Ogólny chałos inwestycyjny. Pełno rozpoczętych inwestycji,- a końca prac jak nie ma , tak nie ma. Przykład: rondo Płastuga w Podjuchach/ Krygiera- Granitowa. /

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie