Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą wiedzieć o tobie wszystko

Krzysztof Flasiński, 23 lipca 2004 r.
Aby dostać pieniądze za pobyt w szpitalu, trzeba zostawić w ubezpieczalni najtajniejsze dokumenty o swoim stanie zdrowia.

Byłam w szpitalu i po wyjściu zgłosiłam się do ubezpieczalni po odszkodowanie - mówi pani Halina ze Szczecina. - Poproszono mnie o różne dokumenty, między innymi - o wypis ze szpitala. Poczułam się nieswojo, ale pokazałam kartkę, którą dostała od lekarza.

Przeżyłam szok, kiedy pani z PZU wstała i poszła kserować mój wypis. Czułam się, jakbym zostawiła tam kawałek siebie. Od tego dnia nie śpię spokojnie. Cały czas zastanawiam się, dlaczego ktoś grzebie w moim życiu, w moich prywatnych sprawach.

W ubezpieczalni skopiowano nie tylko część z datą pobytu w szpitalu, ale wszystkie dane.

W karcie informacyjnej wypisu ze szpitala znajdują się wszelkie informacje, jakie zdobywa o nas lekarz podczas leczenia szpitalnego. Wszystkie są najpilniej strzeżoną tajemnicą. Są tu wyniki badań, ale również opisy zachowania pacjenta i rozpoznanie. Jeśli ktoś leczył się na oddziale psychiatrycznym, ma AIDS lub cierpi na chorobę weneryczną, od czasu wizyty w siedzibie ubezpieczalni nie jest to już tylko jego tajemnicą.

Informacje o stanie zdrowia należą do najmocniej chronionych przez prawo. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych można je przetwarzać tylko w ściśle określonych przypadkach. Znajduje się tam między innymi zapis, że dane nie są chronione, jeżeli wynika to z innych przepisów. Nie może być to, na przykład, wewnętrzny regulamin ubezpieczalni. Chodzi o inną ustawę.

Staraliśmy się ustalić, dlaczego PZU Życie przed wypłatą odszkodowania za pobyt w szpitalu żąda okazania całej treści wypisu ze wszystkimi danymi dotyczącymi stanu zdrowia pacjenta, dlaczego kopiuje cały wypis i jak te dane są później wykorzystywane. Do wczoraj wieczora nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Co można znaleźć w karcie wypisu ze szpitala

* imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel
* rozpoznanie choroby
* wyniki badań podstawowych - badań krwi, moczu, wyniki badań na obecność cukru o cholesterol
* wyniki badań dodatkowych - na przykład EKG, USG, są tu także jasne i szczegółowe opisy, co pacjentowi dolega
* zastosowane leczenie
* podsumowanie przyczyn i przebiegu choroby - opis objawów, z jakimi przyjęto pacjenta do szpitala oraz tego, co działo się z nami w szpitalu a także wszelkich nieprawidłowości zauważonych przez lekarzy
* zalecenia dotyczące leków, trybu życia i terminy kontroli lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński