Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań raczej nie spadną – uważają pośrednicy nieruchomości. Czego się spodziewają w najbliższych miesiącach?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ceny mieszkań pną się dziś raczej w górę niż spadają w dół.
Ceny mieszkań pną się dziś raczej w górę niż spadają w dół. Wojciech Matusik/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zdaniem pośredników nieruchomości ceny mieszkań w Polsce w obecnych warunkach raczej nie spadną. Agenci odnotowują dziś ożywienie popytu na wszystkie rodzaje nieruchomości, ale przyznają, że chęci kupujących mogą być większe niż możliwości. Co według pośredników czeka rynek?

Spis treści

Spadki cen mieszkań mało prawdopodobne. „Na tle Europy wciąż jest relatywnie tanio”

Mamy w Polsce stosunkowo niskie ceny mieszkań? Słysząc taką tezę, wiele osób zapewne uniesie brwi, ale eksperci twierdzą, że tak właśnie jest. Realnie liczą się bowiem nie tyle same ceny, co ceny w relacji do wynagrodzeń, a tu w porównaniu z innymi krajami Europy wypadamy nieźle. Niestety, powoduje to, że na spadki cen nie ma raczej co liczyć.

– Kiedy porównamy się z innymi europejskimi krajami, ceny mieszkań w Polsce wciąż pozostają w relacji do wynagrodzeń na relatywnie niskim poziomie. Stąd w warunkach wysokiej inflacji, wzrostu wynagrodzeń nominalnych i ekspansywnej polityki fiskalnej rządu trudno spodziewać się spadków cen mieszkań – zauważa dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Z tą oceną zgadzają się także inni eksperci, podając dodatkowe argumenty. Przykładowo Marek Wielgo z GetHome.pl już w marcu wskazywał, iż deweloperzy przestawili się z klientów kredytowych na inwestorów, dzięki czemu nie muszą schodzić z ceny. Z kolei z danych Expandera i Rentier.io wynika, że ubiegłoroczne spadki cen dobiegły już końca i koszt zakupu wszystkich metraży znowu zaczął rosnąć, i to w całym kraju. Zapewne ma to związek z ożywieniem obserwowanym ostatnio na rynku mieszkaniowym.

– Nastroje uległy poprawie szczególnie po stronie popytu, ale na ten moment nie można stwierdzić, czy będzie to trwała tendencja. Gospodarka wciąż pozostaje pod dużą presją zjawisk inflacyjnych – podkreśla Półtorak.

Pośrednicy nieruchomości obserwują rosnący popyt na mieszkania, domy, działki. Co czeka rynek?

O ożywieniu na rynku pierwotnym w I kwartale 2023 r. już pisaliśmy, jednak okazuje się, że podobna sytuacja ma miejsce także na rynku wtórnym. Jak zaświadczają pośrednicy ankietowani przez Nieruchomosci-online.pl, rośnie popyt na wszystkie rodzaje nieruchomości: zarówno mieszkania, domy i działki, jak i nieruchomości komercyjne. Indeks nastrojów pośredników INPON, mierzący, jak oceniają oni sytuację rynkową, po wielu miesiącach spadków wrócił do wysokiego poziomu sprzed roku, pokazując optymizm w branży.

– Pośrednicy dostrzegają więcej punktów styku pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Nie możemy jednak powiedzieć, że rynek już się odbudował. Chęci i możliwości zakupowe są większe, ale dopiero najbliższy kwartał pokaże, czy wyższe zainteresowanie przełoży się na większą liczbę zawieranych transakcji – mówi Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Ceny mieszkań raczej nie spadną – uważają pośrednicy nieruchomości. Czego się spodziewają w najbliższych miesiącach?
Nieruchomosci-online.pl

Ekspertka zwraca uwagę na znaczące ożywienie wśród kupujących domy i działki – od ponad pół roku w tych sektorach rynku panowała raczej stagnacja. Daje to nadzieję, że popyt powoli się odbudowuje. Ogółem agenci nieruchomości oceniają, że klienci częściej zwracają się do nich z pytaniami, czy umawiają na oglądanie, ale niekoniecznie przekłada się to na finalizację transakcji. Wydaje się, że wielu potencjalnych kupujących na razie „bada teren”, czekając m.in. na wejście w życie ułatwiającego zakup programu „Pierwsze Mieszkanie”.

Uspokojenie na rynku najmu po szalonym roku ubiegłym

Na koniec warto dodać, że eksperci obserwują też ożywiony ruch na rynku najmu, choć na szczęście zeszłoroczne szaleństwo popytowe już się zakończyło. Przypomnijmy, że po ataku Rosji na Ukrainę zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia bardzo gwałtownie wzrosło wskutek przybywania do Polski imigrantów. Również Polacy wynajmowali więcej z powodu trudności z zakupem mieszkania. W efekcie w górę wystrzeliły też czynsze. Teraz jednak sytuacja na rynku najmu jest już dużo spokojniejsza.

– Od I kwartału 2022 r. pośrednicy konsekwentnie najwyżej oceniali segment najmu. Bardzo długo to właśnie ta kategoria najlepiej radziła sobie na rynku, który musiał zmierzyć się z drastycznym spadkiem popytu. Sytuacja w segmencie najmu w ostatnim czasie jednak stabilizuje się – oceniają eksperci Nieruchomosci-online.pl.

Piękny dodatek na każdy stół

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań raczej nie spadną – uważają pośrednicy nieruchomości. Czego się spodziewają w najbliższych miesiącach? - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński