Centrum Rehabilitacji SM pomaga opanować chorobę, odzyskać chęć do życia

Materiał informacyjny Centrum Rehabilitacji SM
Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie to miejsce, w którym od 16 lat chorzy na stwardnienie rozsiane odzyskują wiarę w to, że SM jest wyzwaniem, ale nie wyrokiem.

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą nieuleczalną chorobą neurologiczną ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowych, rozsianych w czasie i przestrzeni zmian zapalnych prowadzących do uszkodzenia komórek nerwowych. Następstwem jest często narastająca niepełnosprawność, dotycząca właściwie wszystkich obszarów życia. Jednak warto podkreślić, że mózg człowieka ma niesamowite zdolności regeneracyjne. - Dlatego rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym jest bardzo istotna na każdym etapie tej choroby, również na jej początku - Piotr Misztak, prezes Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.
Odpowiednio sterowana aktywność chorego na stwardnienie rozsiane, wspomaga tzw. proces neuroplstyczności, który pozwala na zastąpienie komórek uszkodzonych, nowopowstałymi komórkami nerwowymi. Fizjoterapeuci wykorzystują to zjawisko w swojej pracy i stymulują odbudowę nowych dróg nerwowych, dzięki którym pacjent jest w stanie poprawić zaburzone w wyniku choroby funkcje. Ilość zdrowych komórek nerwowych w porównaniu z komórkami uszkodzonymi w wyniku choroby jest dużo większa, szczególnie w początkowym okresie SM. - Dlatego tak bardzo ważne jest, by osoby chore na stwardnienie rozsiane jak najszybciej konsultowały się po diagnozie z fizjoterapeutą i to jeszcze wtedy, gdy deficyty funkcjonalne wywołane procesem chorobowym, są niewielkie – wyjaśnia Renata Rautszko, dyrektor medyczny Centrum.

Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie organizuje 4-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto zaznaczyć, że ośrodek jest swego rodzaju hybrydą, ponieważ kompleksowa 4-tygodniowa rehabilitacja dla osób chorych na stwardnienie rozsiane jest finansowana przez NFZ, natomiast pobyt w ośrodku, obejmujący nocleg, wyżywienie, pomoc opiekuńczą, specjalistyczne konsultacje lekarskie oraz dodatkowe terapie i spotkania społeczno-kulturalne, opłacany jest przez pacjentów. Organizowane 2-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne są realizowane na zasadach komercyjnych.

- Aby skorzystać z rehabilitacji w ramach NFZ, należy zgłosić się do nas telefonicznie lub mailowo z e-skierowaniem wystawionym do zakładu/ośrodka rehabilitacji dziennej z kodem 2300 oraz przesłać odpowiednią dokumentację medyczną do naszego Centrum. Wszelkie informacje dotyczące zapisów na turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.centrumsm.pl – podpowiada Renata Rautszko.
Centrum Rehabilitacji SM realizuje program rehabilitacji dla osób chorych na stwardnienie rozsiane zatwierdzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program ten obejmuje bardzo rozbudowaną fizjoterapię m.in. indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą, ćwiczenia w basenie rehabilitacyjnym, kriokomorę, terapię ręki oraz zabiegi fizykalne, a także konsultacje z psychologiem, terapię logopedyczną, warsztaty z dietetykiem oraz konsultacje z lekarzami rehabilitacji medycznej, neurologiem i internistą. Uczestnicy 2 i 4-tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych biorą udział również w dodatkowych formach terapii takich jak: trening psychomotoryczny, muzykoterapia, zajęcia grupowe z logopedą, socjoterapia, terapia dźwiękami mis tybetańskich oraz warsztaty kulinarne. - Najistotniejszym elementem w naszej terapii jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Przebieg tej choroby u każdej osoby jest zupełnie inny, dlatego bardzo ważne jest ustalenie dla każdego naszego pacjenta odrębnego celu rehabilitacyjnego oraz zaplanowania odpowiedniego procesu usprawniania obejmującego nie tylko sferę fizyczną, ale również i psychiczną — opowiada.

Centrum Rehabilitacji SM pomaga opanować chorobę

- Cały czas rozwijamy się i wprowadzamy nowe terapie wspomagające proces rehabilitacji osób z SM. Jedną z takich nowości jest terapia dźwiękami mis tybetańskich, która pozwala naszym pacjentom odprężyć się, zrelaksować, uspokoić natłok myśli, a przede wszystkim zredukować zmęczenie, które jest jednym z bardzo częstych objawów stwardnienia rozsianego. Pozytywny wpływ dźwięków mis tybetańskich na organizm człowieka jest potwierdzony nie tylko wrażeniami naszych pacjentów, ale również i badaniami naukowymi. Nasi pacjenci mogą również korzystać z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego m.in. z bieżni antygrawitacyjnej, która dzięki swoim właściwościom pozwala na naukę prawidłowej biomechaniki chodu w odciążeniu. Trening lokomocji w takich warunkach ułatwia pacjentom wykonywanie poszczególnych ruchów niezbędnych do reedukacji chodu. U osób chorych na stwardnienie rozsiane bardzo ważny jest również trening funkcji poznawczych, który realizowany jest m.in. w ramach spotkań z psychologiem. Cyber-oko to urządzenie rehabilitacyjne, które doskonali procesy poznawcze u naszych pacjentów w zakresie rozwijania koncentracji uwagi, pamięci, logicznego myślenia oraz zapamiętywania. Rehabilitacja poznawcza jest istotną częścią naszego kompleksowego planu terapii osób chorych na stwardnienie rozsiane – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Rehabilitacja osób chorych na stwardnienie rozsiane wymaga kompleksowej terapii świadczonej przez transdyscyplinarny zespół specjalistów. - Nasz team rehabilitacyjny tworzą lekarze rehabilitacji medycznej, neurolog, internista, fizjoterapeuci, psycholog, logopeda, terapeuta zajęciowy, pielęgniarki, opiekunki medyczne, opiekunki, dietetyk, muzykoterapeuta, instruktor treningu psychomotorycznego, terapeutka mis tybetańskich oraz personel wspomagający. Większość personelu naszego Centrum posiada wieloletnie doświadczenie terapeutyczne w indywidualnej pracy z pacjentem i cały czas podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach, kursach oraz konferencjach naukowych. Prowadzimy również stałą rekrutację pracowników, bo chcemy współpracować z najlepszymi specjalistami w dziedzinie neurologii. Nasz personel wyróżnia się nie tylko wszechstronną wiedzą dotyczącą terapii stwardnienia rozsianego, ale również bardzo ciepłym i przyjaznym podejściem do każdego pacjenta, tak by każdy czuł się u nas jak w domu – mówi prezes Misztak.

Regularna rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym jest bardzo ważna. Obok leczenia farmakologicznego w dużej mierze decyduje o tempie postępowania niepełnosprawności chorego. Dzięki systematycznej obszernej fizjoterapii, terapii z psychologiem, z logopedą pacjenci Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie są w stanie utrzymać odpowiedni poziom sprawności fizycznej i psychicznej, by jak najdłużej funkcjonować samodzielnie w życiu codziennym. - Czasami jest to dosłownie walka, by pacjent utrzymał daną czynność jak np. samodzielnie picie kawy z kubka, ale satysfakcja z usprawnienia konkretnej funkcji lub opanowanie jej na nowo jest dla każdego pacjenta ogromna. Fizjoterapeuci ustalają razem z pacjentami cele rehabilitacyjne jak np. poprawa biomechaniki chodu, nauka samodzielnego przesiadanie się z łóżka na wózek inwalidzki czy nauka samodzielnego zmieniania pozycji w łóżku, a następnie przechodzą do terapii, by na koniec turnusu każdy pacjent osiągnął swój zamierzony cel. Przeprowadzamy również na początku i na końcu rehabilitacji testy funkcjonalne, które w obiektywny sposób przedstawiają nam postępy naszych uczestników turnusów rehabilitacyjnych – mówi Pani Renata. - Bardzo często zachęcamy naszych pacjentów, by po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego samodzielnie wykonywali ćwiczenia w domu lub korzystali z ambulatoryjnych form terapii w miejscu ich zamieszkania. U osób chorych na stwardnienie rozsiane bardzo ważna jest, by rehabilitacja była ciągła i nie ograniczała się do jednej czy dwóch sesji terapeutycznych w ciągu roku. Każdy chory na SM powinien być objęty opieką specjalisty z zakresu rehabilitacji, który odpowiednio zaplanuje cały proces usprawniania oraz przekaże wiedzę, w jaki sposób samodzielnie wykonywać ćwiczenia, aby uzyskiwać podobne efekty terapeutyczne.

SM Spółka z o.o.
Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie
ul. Szpitalna 5
78-449 Borne Sulinowo
Informacje o turnusach rehabilitacyjnych udziela
Małgorzata Lewita tel. +48 94 373-38-05 wewn. 24
tel. +48 94 373-38-05
E-mail: [email protected]
Adres elektronicznej skrzynki podawczej: /SMSpolka/skrytka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Centrum Rehabilitacji SM pomaga opanować chorobę, odzyskać chęć do życia - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński