MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To pierwszy taki projekt w województwie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Rak jelita grubego, to nowotwór złośliwy jelita grubego. W Polsce rozpoznaje się rocznie 19 tys. przypadków zachorowań - to trzeci pod względem częstotliwości występowania rak u mężczyzn i czwarty u kobiet. - Ale tendencja jest wzrostowa. Rak jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że w ciągu 10-15 lat liczba rozpoznań wzrośnie o 30-40 procent.

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie rusza program „Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego". To pierwszy taki projekt w województwie zachodniopomorskim.

- Jest oparty na działającym już od jakiegoś czasu modelu opieki nad chorymi na raka piersi - przyznaje Anna Budny-Finster, specjalista chorób wewnętrznych (w trakcie specjalizacji z gastroenterologii) z oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych. - W skrócie polega na prowadzeniu chorego "za rękę" na każdym etapie leczenia.

Kto ma być opiekunem pacjenta?

Koordynator. To do niego należy się zgłosić po rozpoznaniu nowotworu - numer telefonu znajduje się na stronie internetowej szpitala.

- Moja rola polega na umawianiu wizyt w poradniach i kierowaniu do kolejnych specjalistów czy na konsultacje, np. psychologiczne i fizjoterapeutyczne - tłumaczy koordynator Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, Izabella Maruszczak. - Poza tym monitorować będę przepływ informacji i kontrolować przebieg leczenia.

Skuteczność leczenia raka jelita grubego w dużym stopniu zależy od stopnia zaawansowania nowotworu i stanu chorego. Dlatego tak ważna w tej chorobie jest profilaktyka.

- Nie zwlekać - apeluje Paweł Szakoła, specjalista chirurgii ogólnej (w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej) z oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. - Jak tylko zauważymy objawy choroby trzeba się natychmiast udać do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!

Początkowo nowotwór jest bezobjawowy. To co powinno zwrócić uwagę chorego jest krwawienie ze stolcem lub krew na stolcu. Poza tym niepokoić powinno osłabienie i ciągłe zmęczenie. Mogą też występować naprzemiennie biegunki, zaparcia oraz spadek masy ciała. Ból brzucha występujący przy raku jelita grubego jest niecharakterystyczny.

Duże znaczenie w powstawaniu choroby mają też tzw. czynniki ryzyka, z których największe znaczenie ma nieprawidłowa dieta ze zbyt dużą ilością czerwonego mięsa, tłuszczów nasyconych i zbyt małą ilością warzyw, owoców czy błonnika. Istotne znaczenie ma także niezdrowy tryb życia (brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, alkohol...), otyłość i cukrzyca. W 20–30 proc. przypadków raka zachorowania mają tło dziedziczne.

Rak jelita grubego ujawnia się najczęściej po czterdziestym roku życia - chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni.

- W Centrum pracuje czterech chirurgów onkologicznych, plus uczący się. Mamy też odpowiedni sprzęt. Słowem jesteśmy przygotowani - zapewnia Paweł Szakoła.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński