Centralna Liga Juniorów: Chemik walczył, pokazał charakter, ale do elity nie awansował [ZDJĘCIA]

jakub lisowski
Chemik Police - Gryf Słupsk 1:2 (po dogrywce). Daniel Kowalczyk (10.)
Chemik Police - Gryf Słupsk 1:2 (po dogrywce). Daniel Kowalczyk (10.) Sebastian Wołosz
Piłka nożna. 109 bramek strzelił Chemik Police w 17 meczach Wojewódzkiej Ligi Juniorów Młodszych. I właśnie skuteczności zabrakło w barażach o CLJ.

Chemicy w wojewódzkich rozgrywkach nie mieli sobie równych pod względem skuteczności. Blisko 20 goli mniej strzelił zespół FASE Szczecin, a ponad 20 Pogoń. Policzanie nie wygrali WLJM, ale zajęli miejsce premiowane awansem do baraży. W dwumeczu o występy w rundzie wiosennej w CLJ U17 zmierzyli się z Gryfem Słupsk. Niestety, Chemik przegrał tę rywalizację. W Słupsku było 0:1.

- Jechaliśmy tam przekonani, że wygramy te baraże, a nawet po porażce nie było podłamania, bo wierzyliśmy, że na swoim boisku odniesiemy zwycięstwo - mówi Daniel Kowalczyk, jeden z liderów Chemika.

Niedzielny rewanż to dominacja Chemika, ale nic nie chciało wpaść. Gospodarze nie załamali się nawet wtedy, gdy w I połowie z czerwoną kartką boisko opuścił Mateusz Palej. Atakowali i tuż przed końcem Bartosz Cholewiński trafił do siatki i doprowadził do dogrywki. - Mimo zmęczenia czuliśmy, że jesteśmy w gazie i będzie dobrze. Graliśmy swoje, ale to Gryf wyprowadził w pierwszej części dogrywki dwie kontry. Wyrównujący gol nas podłamał, do awansu potrzebowaliśmy wtedy 2 goli w 15 minut. Nim podjęliśmy walkę trafili drugi raz i nadzieje prysły - mówi Daniel.

Zespoły podziękowały sobie za rywalizację, sympatycy Chemika nagrodzili postawę podopiecznych Macieja Sayeda brawami.

- Szkoda, że tak się to skończyło. Myślę, że w tym dwumeczu zabrakło nam skuteczności. Mieliśmy sporo sytuacji, ale nie potrafiliśmy tego wykorzystać. Brakowało też szczęścia w dogrywce - uważa Kowalczyk.

Gryf awansował do CLJ U-17 w miejsce pierwszej drużyny FASE. Będzie rywalizował wiosną m.in. z Pogonią Szczecin. A Chemikowi pozostanie walka w WLJM. Za wcześnie, by mówić o składzie zespołu. Wielu zawodników już wcześniej uczestniczyło w testach w akademiach klubów z ekstraklasy - kilku piłkarzy było na treningach Arki Gdynia czy Zagłębia Lubin.

- Niektórzy z nas mierzą naprawdę wysoko. Chcemy, by Chemik był dumny z naszych osiągnięć - podkreśla Damian Kowalczyk. On zdobył 29 bramek i zaliczył 23 asysty w WLJM, więc „przyciąga uwagę”. - Są różne propozycje, ale za wcześnie, by o tym mówić. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach. Jedno jest pewne - chcę zostać piłkarzem i mam swoje ambicje.

Naturalnym kierunkiem dla chłopców z Polic jest... Szczecin i akademia Pogoni. - Gdyby była propozycja z Pogoni na pewno bym się zastanowił. Nie musiałbym opuszczać rodziny i cały czas mógłbym mieszkać w Policach - mówi Kowalczyk.

Możliwa jest jeszcze inna opcja - najbardziej zdolni zimą rozpoczną treningi z seniorami Chemika, którzy walczą o awans do III ligi.