Cenne obrazy zostają w Szczecinie! Brawa dla Przyjaciół Muzeum Narodowego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
„Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta
Dwa obrazy z Muzeum Narodowego w Szczecinie – "Handlarze ryb" Augusta Ludwiga Mosta oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta" monogramisty J.R. – zostają w Szczecinie.

Oba dzieła były od 20. lat w depozycie Muzeum Narodowego, a ich właścicielem był BREBank, dzisiejszy mBank. Na początku bieżącego roku właściciel obrazów postanowił sprzedać swoją kolekcję dzieł sztuki wraz z szczecińskimi obrazami. Obrazy miały trafić na aukcję.

Dzięki staraniom przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego mBank wycofał się z tego zamierzenia. Dzieła zostały zakupione przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i będą nadal prezentowane publicznie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina. Wszystkie zobowiązania finansowe przejęło na siebie Towarzystwo Przyjaciół MNS, którego środki pochodzą wyłącznie z darowizn społecznych.

zobacz też:

- Towarzystwo Przyjaciół MNS korzystając ze swych kontaktów nakłoniło mBank do sprzedaży dzieł bez pośrednictwa aukcji. Plan Muzeum polegał na skorzystaniu z prawa pierwokupu na aukcji po cenie wylicytowanej i w tym celu nasza instytucja musiała zgromadzić środki - wyjaśnia Daniel Żródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pomoc w zebraniu pieniędzy zadeklarowało wiele osób i instytucji, w tym Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina oraz Edward Osina, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i wiele innych osób.

- Muzeum nie ujawniało tych informacji, gdyż mogłyby one mieć wpływ na licytację podczas aukcji - mówi Daniel Źródlewski. - Muzeum Narodowe w Szczecinie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy gotowi byli zaangażować się w sprawę pozostania obrazów w Szczecinie.

Obrazy można oglądać w Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja. Obraz „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta można podziwiać na kameralnej ekspozycji „Gabinet Biedermeieru” (I piętro), z kolei „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” J. Richtera tymczasowo na wystawie „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” (II piętro).

zobacz też:

Szczecin na pięknych obrazach. Zobacz album! Wirtualnie!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie