MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cenne obrazy zostają w Szczecinie! Brawa dla Przyjaciół Muzeum Narodowego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
„Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta
Dwa obrazy z Muzeum Narodowego w Szczecinie – "Handlarze ryb" Augusta Ludwiga Mosta oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta" monogramisty J.R. – zostają w Szczecinie.

Oba dzieła były od 20. lat w depozycie Muzeum Narodowego, a ich właścicielem był BREBank, dzisiejszy mBank. Na początku bieżącego roku właściciel obrazów postanowił sprzedać swoją kolekcję dzieł sztuki wraz z szczecińskimi obrazami. Obrazy miały trafić na aukcję.

Dzięki staraniom przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego mBank wycofał się z tego zamierzenia. Dzieła zostały zakupione przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i będą nadal prezentowane publicznie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina. Wszystkie zobowiązania finansowe przejęło na siebie Towarzystwo Przyjaciół MNS, którego środki pochodzą wyłącznie z darowizn społecznych.

zobacz też:

- Towarzystwo Przyjaciół MNS korzystając ze swych kontaktów nakłoniło mBank do sprzedaży dzieł bez pośrednictwa aukcji. Plan Muzeum polegał na skorzystaniu z prawa pierwokupu na aukcji po cenie wylicytowanej i w tym celu nasza instytucja musiała zgromadzić środki - wyjaśnia Daniel Żródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pomoc w zebraniu pieniędzy zadeklarowało wiele osób i instytucji, w tym Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina oraz Edward Osina, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i wiele innych osób.

- Muzeum nie ujawniało tych informacji, gdyż mogłyby one mieć wpływ na licytację podczas aukcji - mówi Daniel Źródlewski. - Muzeum Narodowe w Szczecinie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy gotowi byli zaangażować się w sprawę pozostania obrazów w Szczecinie.

Obrazy można oglądać w Muzeum Historii Szczecina przy ul. Mściwoja. Obraz „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta można podziwiać na kameralnej ekspozycji „Gabinet Biedermeieru” (I piętro), z kolei „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” J. Richtera tymczasowo na wystawie „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” (II piętro).

zobacz też:

Szczecin na pięknych obrazach. Zobacz album! Wirtualnie!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński