Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cegły brukowe idealne na alejki i podjazdy

Rafał Czabrowski
Fot. Röben
Wraz z nastaniem cieplejszych dni coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu w domowych ogródkach, na balkonach i tarasach. Koniec pory zimowej jest również dobrym pretekstem do drobnych prac remontowych, nadających nowego, świeżego wizerunku przestrzeni otaczającej nasz dom.

Wiosna to najlepszy czas na wymianę płytek na balkonie lub tarasie czy też wyłożenie ścieżek ogrodowych nową kostką brukową. To również okres, kiedy decydujemy się na renowację ogrodzenia oraz schodów wejściowych. W zależności od materiału budowlanego, który został zastosowany na tych powierzchniach, często jesteśmy zmuszeni do naprawy powstałych w wyniku niskich temperatur spękań lub uszkodzeń.

- Materiałem sprawdzającym się w różnych warunkach klimatycznych są klinkierowe cegły brukowe, za pomocą których możemy wyłożyć estetycznie wyglądające ścieżki w ogrodzie.

Ze względu na wysoką wytrzymałość na różnego rodzaju obciążenia cegła brukowa jest również materiałem często wybieranym na wyłożenie podjazdów lub zadaszonych miejsc parkingowych - mówi Grzegorz Karepin, sprzedawca z hurtowni budowlanej "Tęcza" w Koszalinie.
Geometria ogrodu

Styl naszego ogrodu obejmuje nie tylko architekturę zieleni, ale również projekty ścieżek, oczka wodne, czy też przydomowe miejsca grillowe. Ścieżki ogrodowe, poza swą podstawową funkcją, mogą również podkreślać granicę pomiędzy poszczególnymi gatunkami roślin lub wyodrębniać ogródek warzywny od pozostałej części ogrodu. W zależności od zakładanego projektu, możemy zdecydować się na proste i regularne ścieżki lub też rozplanować bardziej wyszukane i asymetryczne alejki.

Spośród całej gamy materiałów budowlanych stosowanych na wyłożenie ścieżek ogrodowych, dużą popularnością cieszą się klinkierowe cegły brukowe, często wybierane ze względu na łatwość układania nawet najbardziej skomplikowanych pod względem kształtu powierzchni, jak również dzięki swym parametrom technicznym.

- Klinkierowe cegły brukowe wypalane są w taki sposób, że praktycznie nie nasiąkają wodą - tłumaczy Grzegorz Karepin. Jednocześnie dodaje, że dzięki odpowiedniej technologii wypalania są one w pełni mrozoodporne, wytrzymałe na działanie różnych czynników zewnętrznych oraz charakteryzują się znaczną trwałością koloru.

Sposobem na urozmaicenie przestrzeni naszego ogrodu jest zastosowanie cegieł brukowych o bardziej oryginalnych barwach. Poza najczęściej spotykanym, tradycyjnym wzorem w kolorze czerwieni, na rynku dostępne są również propozycje w odcieniach szarości, brązu, a nawet niebieskiego. Ciekawy efekt wizualny można osiągnąć dzięki odpowiedniemu ułożeniu cegieł. Klasyczny prostokątny kształt cegły stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, od tradycyjnej jodełki zaczynając, na bardziej skomplikowanych wzorach geometrycznych kończąc.
Nie tylko na jeden sezon

Wiosna to początek sezonu budowlanego oraz czas na mniejsze lub większe inwestycje związane z renowacją elewacji, dachu oraz elementów architektury naszego ogrodu. Wybierając materiały budowlane musimy mieć na uwadze ich jakość, trwałość oraz odporność na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. To właśnie powyższe zalety sprawiają, że cegła cieszy się coraz większą popularnością na rynku budowlanym, jak również dają nam pewność, że kolejną wiosnę będziemy mogli przywitać bez konieczności większych prac przy odnawianiu ścieżek ogrodowych.
Ładny i zadbany ogród, to wizytówka naszego domu. Fot. Röben

OPINIA EKSPERTA
Idealny na nawierzchnie

Sławomir Boral, właściciel firmy Elehydra z Koszalina:
- Klinkierowa cegła brukowa doskonale się nadają do utwardzania nawierzchni placów, ścieżek, podjazdów i tarasów ziemnych. Taka nawierzchnia jest praktycznie niezniszczalna (klinkier drogowy jest znacznie bardziej trwały i wytrzymały niż bruk betonowy). Będzie służyć przez lata, ale jeżeli pojawi się taka potrzeba, można ją rozebrać i wykorzystać elementy w innym miejscu. Elementy klinkierowe układa się na podsypce piaskowej i podbudowie ze żwiru (nawierzchnie bardziej obciążone i na gruncie słabo przepuszczalnym). Aby uniknąć rozsuwania się bruku, jako ograniczenie nawierzchni trzeba w warstwie chudego betonu osadzić krawężniki. Nawierzchnie z bruku klinkierowego wytrzymują nacisk do 5 t, może więc po nich przejeżdżać samochód ciężarowy.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakość klinkieru możemy sami z grubsza określić, delikatnie weń uderzając (na przykład śrubokrętem lub prętem metalowym). Im wyższy ton przy uderzeniu, tym bardziej wytrzymały jest klinkier i wartość jego modułu sprężystości jest większa.
Pomiędzy partiami elementów klinkierowych mogą występować pewne różnice kolorystyczne związane na przykład z pozyskiwaniem gliny z różnych warstw złoża czy zmiennymi warunkami atmosferycznymi panującymi w czasie składowania gliny. Dlatego warto od razu kupić odpowiednią ilość materiału.
Różnice w odcieniach barwy w partii wyrobów klinkierowych wynikają z procesu produkcji. Powierzchnia wyłożona takim klinkierem nabiera naturalnego wyglądu, aby jednak uzyskać taki efekt, należy pamiętać o mieszaniu płytek z różnych opakowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński