CBOS: Rośnie poparcie dla kompromisu aborcyjnego

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
CBOS: Rośnie poparcie dla kompromisu aborcyjnego
CBOS: Rośnie poparcie dla kompromisu aborcyjnego fot: arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Udostępnij:
W porównaniu do pomiarów sprzed czterech lat umocniło się poparcie dla kompromisu aborcyjnego, a także zwiększył się nieco odsetek opowiadających się za liberalizacją prawa – wskazuje CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o kwestie zaostrzenia lub zliberalizowania prawa aborcyjnego.

Jak wskazują wyniki sondażu 40 proc. ankietowanych dopuszcza aborcję w węższym zakresie, niż obecnie zezwala na to prawo.

36 proc. badanych dopuszcza przerywanie ciąży, jeżeli zachodzą okoliczności ustawowe.

Z kolei 23 proc. Polaków dopuszcza aborcję w szerszym zakresie niż ustawowy.

Wzrost poparcia dla kompromisu aborcyjnego

CBOS wskazuje, że w porównaniu do pomiarów sprzed czterech lat umocniło się poparcie dla kompromisu aborcyjnego, a także zwiększył się nieco odsetek opowiadających się za liberalizacją prawa.

Jednocześnie najmniejszy jest odsetek badanych, którzy – zgodnie z deklaracjami – sytuowaliby się wśród zwolenników zaostrzenia obowiązujących przepisów.

Młodzi coraz bardziej liberalni

Autorzy badania wskazują, że należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ewolucję poglądów ludzi młodych, jaka dokonała się w ciągu ostatnich czterech lat. W roku 2016 podejście młodych do prawnej regulacji przerywania ciąży było zbliżone do opinii ogółu badanych, a nawet wyróżniali się oni mniejszą aprobatą dla dopuszczalności aborcji. Obecnie są znacznie bardziej liberalni w tej sprawie niż starsi respondenci.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:

– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43,0 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI).

Wyrok TK ws. aborcji

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec października, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał.

Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu. Zgodnie z dzisiejszą decyzją TK, w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z Konstytucją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: CBOS: Rośnie poparcie dla kompromisu aborcyjnego - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie ma kompromisu w sprawie mordowania.

G
Gość

Tak tak towarzysze z pis-cbos sondaż robiony chyba w kółku parafialnym

G
Gość

Młodzi coraz liberalniejsi..z jednej strony lewica za aborcja nawet do 9 miesiąca a z drugiej masowe poparcie dla migracji z regionów gdzie regula jest duża ilość dzieci.

Nie przypadkiem podpisano proces boloński w najbardziej komunistycznym mieście Italii. Pod płaszczykiem ujednolicenia studiów chciano doprowadzić do masowego wpływu na młodych ludzi w całej unii. Zaniżyć poziom studiów wszyscy mają studiować...a potem mogą już na kasie w Lidlu pracować....najważniejsze że lewicowo obrobienii.

Dodaj ogłoszenie