Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA i prokuratura patrzą na Afrykę. Zakłady Chemiczne do prześwietlenia

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W 2013 roku ZCH przejęły kontrolę nad senegalską spółką Afrig. Dzięki temu firma miała się uniezależnić od dostawców.
W 2013 roku ZCH przejęły kontrolę nad senegalską spółką Afrig. Dzięki temu firma miała się uniezależnić od dostawców. Andrzej Szkocki
Transakcja sprzed trzech lat pod lupą śledczych. Chcą wiedzieć, czy nie za dużo pieniędzy wydano na afrykańską spółkę.

Tydzień temu agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do mieszkań członków byłego zarządu Zakładów Chemicznych Police. Interesowały ich dokumenty dotyczące przejęcia afrykańskiej spółki African Investment Group (Afrig). ZCH Police mają w niej 55 procent udziałów. Zapłaciły za nie trzy lata temu prawie 30 mln zł. Śledczy mają sprawdzać, czy nie wydano za dużo publicznych pieniędzy na transakcję.

Jedno złoże zawiodło

CBA działało na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, która prowadzi postępowanie w tej sprawie. Chodzi o sprawdzenie, czy nie przepłacono za kupno spółki, skoro źródło fosforytów tak szybko się wyczerpało.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie. Nikomu nie przedstawiono zarzutów. CBA wykonywała czynności na nasze polecenie - mówi Magdalena Blank z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Inwestycja w części okazała się nietrafiona, bo jedno z dwóch złóż do wydobycia fosforytów jest już zamknięte. Afrig miał wydobywać fosforyty używane w produkcji nawozów. Jedno ze złóż, Kayar Offshore, jest mniejsze niż szacowano i prace na nim zakończono w 2014 r. Na drugim złożu, w regionie Kemebe, trwają poszukiwania fosforytów. Niedawno Afrig otrzymał zgodę na przedłużenie koncesji na to złoże na trzy lata. Ma wydać 3 miliony dolarów na poszukiwania fosforytów na obszarze 500 km kwadratowych. Inwestycje w afrykańskie złoża mają pomóc ZCH Police uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.

W połowie lipca 2016 r. doszło do zmian personalnych w spółce. Ówczesny przedstawiciel w ZCH Police w Radzie Zarządzającej Afrig SA złożył rezygnację. Zastąpił go Wojciech Mischke, menedżer specjalizujący się m.in. w logistyce i transporcie międzynarodowym.

Prezes bronił transakcji

O kontrowersjach związanych z zakupem Afrigu słychać był od dawna. Ówczesny prezes ZCH Police, Krzysztof Jałosiński, bronił transakcji.

- Do najważniejszych działań (...) należało częściowe uniezależnienie się od dostawców oraz wynegocjowanie niższych cen najważniejszych surowców. To efekt zakupu pakietu kontrolnego senegalskiej spółki Afrig, dysponującej dostępem do złóż fosforytów oraz złóż piasków ilmenitowych. Dzięki temu Grupa Kapitałowa wzmocniła swoje znaczenie nie tylko na rynku krajowym, ale i międzynarodowym - mówił dwa lata temu.

Prokuratura nie ujawnia, czy śledztwo to efekt zawiadomienia nowych władz ZCH Police, czy ustaleń służb.

Zobacz też: Aleja Wyzwolenia w Szczecinie: Przejście podziemne do likwidacji. Niektórzy stracą pracę

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński