MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cargo Wagon w Szczecinie. Pracownikom nie grożą zwolnienia, będzie 100 dodatkowych miejsc

mdr
Zakłady Cargo Wagon w Szczecinie.
Zakłady Cargo Wagon w Szczecinie. Fot. wagon-szczecin.pl
We wtorek utworzono spółkę CNR Cargo Wagon. Ma składać wagony chińskie w Szczecinie. Wywołało to niepokój 180 osobowej załogi szczecińskiej spółki Cargo Zarząd twierdzi, ze obawy są bezpodstawne. CargoWagon remontuje wagony kolejowe.

Udało nam się porozmawiać z Marianną Grzelak, prezes spółki Cargo Wagon. Powiedziała nam, że załodze nie grożą żadne zwolnienia.

- Wczoraj i dziś zrobiłam zebranie z dwoma zmianami - mówi. - Poinformowałam pracowników o nowej spółce i o tym, co będzie robić. Nowa spółka zacznie montować chińskie wagony prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Rozmawialiśmy też w tej sprawie z Piotrem Apanowiczem, dyrektorem biura informacji PKP Cargo w Warszawie.

- Ze swojej strony potwierdzam, że obawy o jakiekolwiek zwolnienia w PKP Cargo Wagon Szczecin nie mają żadnego uzasadnienia, bo spółka nadal ma zgodnie z planem realizować dotychczasowe zadania polegające na naprawach okresowych wagonów. Podana przez nas informacja o zatrudnieniu 100 osób dotyczyła jedynie dodatkowego zatrudnienia nowych pracowników dla celów montażu wagonów we współpracy z partnerem chińskim.

Szczecińska spółka PKP Cargo Wagon zajmuje się naprawami okresowymi, bieżącymi i awaryjnymi wszystkich typów wagonów towarowych, a także kasacją wycofanego z eksploatacji taboru wagonowego. Ma więc rzeczywiście co robić. Kierownictwo nowej spółki, CNR Cargo Wagon, nim zacznie montować chińskie wagony, musi sporządzić biznes plan pokazujący, czy i jakie będzie zapotrzebowanie na nie w Europie i w Polsce. Dopiero po tym rozpocznie produkcję.

- Nasza spółka ma wiec duże szanse rozwoju, co nie bez znaczenia jest dla Szczecina - mówi prezes Marianna Grzelak. - Mamy tu dużo terenu, na którym można rozwijać produkcję. To 27 ha. Buduje się nowa hala do remontów wagonów. Znajdzie tu dodatkową pracę właśnie około stu osób.

Otrzymaliśmy też oświadczenie zarządu w sprawie CRN Cargo Wagon. Publikujemy je poniżej.

Działając jako Zarząd w imieniu PKP CARGO WAGON-SZCZECIN Sp. z o.o. w Szczecinie, pragniemy przekazać poniższe informacje:

Zarząd spółki PKP CARGO WAGON-SZCZECIN Sp. z o.o. informuje, że w dniu 29.06.2010 r. została podpisana umowa spółki o nazwie CNR CARGO WAGON Sp. z o.o. Spółka została zawiązana przez PKP CARGO S.A. oraz partnera chińskiego JINAN RAILWAY VEHICLES EQUIPMENT CO.LTD. Powołanie nowej spółki ma na celu rozszerzenie działalności grupy PKP CARGO SA o produkcję wagonów. Końcowym efektem działania spółki ma być uruchomienie montażu wagonów w Szczecinie przy ul. Gdańskiej 18. gdzie obecnie ma siedzibę spółka PKP CARGO WAGON -SZCZECIN Sp. z o.o. Przewiduje się sprzedaż produkowanych w Szczecinie wagonów na rynek krajowy i europejski. Do montażu wagonów wykorzystywane byłyby podzespoły sprowadzane z Chin drogą morską. Ocenia się, że rozszerzenie działalności będzie wymagało wzrostu zatrudnienia o około 100 osób. Nie istnieje więc żadne zagrożenie dla miejsc pracy pracowników zatrudnionych obecnie w PKP CARGO WAGON-SZCZECIN Sp. z o.o. zajmującej się naprawą okresową i bieżącą wagonów towarowych.
Załoga pierwszych rozmów na temat wspólnego projektu z partnerem, od czasu rozpoczęcia chińskim była informowana o planach stworzenia nowej Spółki. Także zakładowe organizacje związkowe miały pełną informację o przedmiotowych planach i działaniach. Z uwagi na taki stan rzeczy, żaden pracownik (członek załogi) Spółki nie wyrażał obaw co do dalszego zatrudnienia, a wręcz przeciwnie z zadowoleniem przyjęto informacje o powołaniu nowego podmiotu, który da szanse rozwoju dla istniejącej spółki i stworzy miejsca pracy dla mieszkańców Szczecina i okolic.
Utworzenie CNR Cargo Wagon oraz rozpoczęcie przez nią działalności nie tylko stworzy nowe miejsca pracy w Szczecinie i nowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców, ale też korzystnie wpłynie na wizerunek Miasta i jego potencjału gospodarczego w kraju i poza jego granicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński