MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Byłaś na macierzyńskim, a teraz przysługuje ci wysoki zwrot podatku? To nie pomyłka!

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Zastanawiasz się, dlaczego dostałaś większy zwrot podatku? Wyjaśniamy.
Zastanawiasz się, dlaczego dostałaś większy zwrot podatku? Wyjaśniamy. smpratt90 Pixabay.com
Rodzice, którzy w 2022 roku pobierali zasiłek macierzyński, ojcowski lub rodzicielski miło się zaskoczyli podczas rozliczania deklaracji PIT. Zwrot z podatku był znacznie wyższy, niż oczekiwali. U wielu osób wzbudziło to wątpliwość, czy przypadkiem gdzieś się nie wkradł się błąd. Czy jest się czym martwić? Wyjaśniamy!

Spis treści

Zmiany w przepisach podatkowych, jakie nastąpiły w 2022 roku, dotknęły wielu Polaków, m.in. też rodziców. To właśnie ta grupa naszego społeczeństwa miło się zaskoczyła, kiedy na ich koncie pojawił się wyższy zwrot, niż myśleli.

Nie wszyscy wiedzą, że od lipca 2022 zasiłek macierzyński, ojcowski i rodzicielski przestały być opodatkowane, o ile dochody nie przekraczały określonej wysokości. Wówczas należało złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych specjalny wniosek. Jeśli ktoś tego nie zrobił, to nic straconego – takie osoby czeka pozytywne zaskoczenie, kiedy zobaczą zwrot podatku, jaki w tym roku im przysługuje.

Zwolnienie z podatku za zasiłek macierzyński – komu się należy?

Specjalna ulga dla osób płacących podatki i pobierających zasiłek macierzyński została wprowadzona 1 lipca 2022 roku. Działa ona wstecz, to oznacza, że obejmuje świadczenia pobierane od początku roku, niezależnie od tego, czy wypłacał je pracodawca, czy też ZUS. Dotyczy to zarówno urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego oraz ojcowskiego.
Kobiety po 60 i mężczyźni po 65 roku życia również mają prawo do skorzystania z preferencji w przypadku przyjęcia dziecka lub dzieci na wychowanie. Co ważne, zwolnienie z podatku nie obowiązuje w przypadku pobierania innych świadczeń w ramach ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Ograniczeniem w tym kontekście mogą być jednak zarobki. Limit dochodów, które obejmuje zwolnienie, wynosi 85 528 zł.

– Zmiany przepisów dotyczą nie tylko podatników korzystających z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub rodzicielskiego. W 2022 roku wprowadzono także zwolnienie z podatku dla rodziców wychowujących co najmniej czwórkę dzieci, do 85 528 zł dochodu na opiekuna. Oprócz tego stale obowiązuje ulga na dziecko – w przypadku pierwszego i drugiego dziecka wynosi ona po 1112,04 zł, przy trzecim potomku jest to już 2000,04 zł, a przy czwartym i kolejnym – 2700 zł. Do dyspozycji podatników pozostaje także możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem – informuje Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji PitBot.

Ekspertka dodaje również, że:

– Co więcej, jeśli jeden z małżonków chciałby skorzystać ze zwolnienia z podatku za urlop rodzicielski, ojcowski lub macierzyński, jednak przekracza limit dochodów, podczas gdy przy wspólnym rozliczeniu dochód na osobę w małżeństwie będzie niższy niż 85 528 zł, złożenie deklaracji wspólnie z małżonkiem również pozwoli skorzystać z ulgi – dodaje ekspertka.

Zwrot pobranych zaliczek za zasiłek macierzyński

Ze względu na to, że wysokość zasiłku obliczana jest przez ZUS w momencie, gdy pracownik nabywa do niego prawo, po zmianie przepisów nie zostały przeprowadzone rekalkulacje, o ile sam podatnik nie złożył w urzędzie odpowiedniego wniosku. Oznacza to, że w przypadku takich osób w okresie lipiec-grudzień dalej pobierane były zaliczki na podatek. Właśnie dlatego obecnie wielu rodziców może liczyć na spory zwrot – zwracane są kwoty pobrane w pierwszej połowie roku, przed wprowadzeniem nowych przepisów – jak i po tej zmianie.

– W niekorzystnej sytuacji znaleźć się mogą podatnicy, którzy po zmianie przepisów złożyli wniosek o rekalkulację, a ich roczne dochody przekroczyły limit 85 528 zł. Takie osoby będą musiały uregulować niedopłatę podatku dochodowego. Jeśli wyliczona kwota zaliczek, łącznie z pozostałymi dochodami, nie przekracza 120 000 zł, czyli wartości pierwszego progu podatkowego, wówczas stawka podatku wynosi 12 proc. Kiedy suma ta jest wyższa, należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty zaliczki 32 proc. od nadwyżki ponad 120 000 zł – tłumaczy Dorota Polańska z Pitbot.

Dzieci uwielbiają maskotki!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Byłaś na macierzyńskim, a teraz przysługuje ci wysoki zwrot podatku? To nie pomyłka! - Strona Kobiet

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński