Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burzliwa dyskusja mieszkańców i radnych, czyli protestu przeciwko zmianom na Niebuszewie cd.

Marek Jaszczyński
Burzliwe posiedzenie komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta
Burzliwe posiedzenie komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta Andrzej Szkocki
Protestujący spotkali się z radnymi na obradach komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta. Mieszkańcy wnioskują o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących zmian organizacji ruchu.

- Naszym głównym zarzutem, jak się powszechnie przedstawia, problem parkingów, nie jest też naszą intencją protestowanie przeciw "nowościom" - mówią mieszkańcy osiedla, którzy protestują przeciw zmianom w komunikacji i w organizacji ruchu.

Ich zdaniem w procesie planowania powyższych zmian pogwałcono prawo do udziału obywateli i organizacji pozarządowych w procesie planowania rozwoju, w tym planowania przestrzennego, uniemożliwiono wręcz skorzystanie z nich.

- Zawiniły naszym zdaniem zarówno władze Rady Osiedla jak i ZDiTM i Urząd Miejski, dokładając zbyt mało staranności w swych działaniach, jakby nie zauważając, że my mieszkańcy dzielnicy Niebuszewo-Bolinko jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami społeczności samorządowej, mającymi obowiązki wobec władz miasta ale i niezbywalne uprawnienia, chociażby skutecznego dostępu do informacji publicznej - czytamy w liście, który otrzymali również radni.

Protestujący powołują się na "Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030″, której celem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni kraju, budowanie i utrzymywanie ładu przestrzennego, formułowanie zasad i działań służących zapobieganiu konfliktom w gospodarowaniu przestrzenią.

W tym strategicznym dokumencie postuluje się między innymi wzmocnienie:

"- partycypacji społecznej (szerokiej i aktywnej) stanowiącej gwarancję praworządności i transparentności gospodarowania przestrzenią i procedur planistycznych. Aktywność społeczna jest niezbędna przy formułowaniu w pierwszej kolejności lokalnych strategii, polityk i prawa miejscowego"

- Jaki jest "komfort" życia przy dwóch zintegrowanych przystankach przesiadkowych 8 linii autobusowych i 2 linii tramwajowych? - pytają mieszkańcy w liście otwartym. - Obliczenia wykazują, że w tym miejscu w ciągu godziny zatrzyma się i odjedzie około 90 pojazdów (więcej niż jeden na minutę). To generuje potężny hałas, który nie tylko uprzykrza życie mieszkańców, ale ma także negatywny wpływ na zdrowie.

Jaki jest "komfort" życia przy wąskiej ulicy z czterema liniami autobusowymi kursującymi w dwie strony, które chce nam zafundować ZDiTM? Przez wąską ulicę Elizy Orzeszkowej o starej zabudowie przejedzie dziennie około 580 autobusów.

Zdaniem mieszkańców potrzebna jest rzeczowa i poważna dyskusja, poszukanie alternatywnych rozwiązań i kompromisów z uwzględnieniem zdania i argumentów każdej strony.

Potrzebne jest podjęcie decyzji i działań zmierzających do odciążenia starych, wąskich i niewyremontowanych ulic i rozłożenie tras przejazdów autobusów na inne, szersze ulice - w tym na nowowyremontowane za duże pieniądze ulice: Niemierzyńską, Krasińskiego, Wszystkich Świętych, Przyjaciół Żołnierza, Duńską oraz dużo szerszą Niemcewicza.

Bezsensownym wydaje się być dublowanie trzech punktów przesiadkowych z powtarzającymi się w większości zestawami numerów tramwajów i autobusów.

Żądamy od władz miasta równego traktowania wszystkich mieszkańców miasta Szczecina.

- poprawienie komunikacji dla jednych dzielnic nie może odbywać się kosztem zdrowia i pogorszenia warunków życia innej grupy mieszkańców,

- poprawienie warunków jazdy dla samochodów prywatnych i skrócenie ich czasu przejazdu do centrum (a nie pozostawienie samochodów na obrzeżach i korzystanie z komunikacji miejskiej w centrum) nie może odbywać się kosztem innych mieszkańców - wrzucenie autobusów w ciasne, kręte uliczki starego Niebuszewa pozostawienie szerokich, nowo wyremontowanych arterii dla samochodów prywatnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński