MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Polic bez wotum zaufania i bez absolutorium

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Głosowanie nad wotum zaufania odbyło się w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach, tuż po zakończeniu debaty o stanie gminy Police.
Głosowanie nad wotum zaufania odbyło się w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach, tuż po zakończeniu debaty o stanie gminy Police. archiwum gs24.pl
Tego jeszcze nie było. Władysław Diakun - od ćwierć wieku burmistrz Polic, po raz pierwszy nie uzyskał akceptacji rady dla swoich działań za ubiegły rok.

- Stało się, przez tyle lat życia spotkało mnie wiele różnych zdarzeń. Pozostawię to bez komentarza, najlepiej spytać o powody takiego głosowania radnych - komentuje Władysław Diakun.

Głosowanie nad wotum zaufania odbyło się w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Policach, tuż po zakończeniu debaty o stanie gminy Police. Za wotum było dziesięciu radnych, dziewięciu było przeciw, jeden z radnych, Grzegorz Ufniarz, wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie uczestniczył jeden radny. W przypadku tego głosowania, decyzja musiała być podjęta bezwzględną większością, czyli 11 głosów. Bezwzględna liczba głosów to „pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów”, czyli w prostszych słowach „więcej niż pół”.

Jakie są konsekwencje braku wotum zaufania?

Nieudzielenie wotum zaufania w dwóch kolejnych latach powoduje, że rada może, ale nie musi podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania organu wykonawczego. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania.

Do kolejnego ważnego głosowania doszło po głosowaniu nad wykonaniem budżetu. Projekt uchwały nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium był pozytywnie opiniowany przez komisję rewizyjną.

- Liczę, że będziemy wszyscy za - mówił Wiesław Gaweł, przewodniczący komisji. Mylił się. Wynik głosowania był identyczny, jak przy wotum zaufania: 10 za, dziewięciu przeciw i jeden głos wstrzymujący, jeden radny był nieobecny. W efekcie burmistrz nie otrzymał absolutorium.

Co to oznacza?

Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia burmistrzowi absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza. Uruchomienie tej procedury jest możliwe dopiero po przyjęciu przez radę odrębnej uchwały. Ta może być podjęta najwcześniej 29 sierpnia.

Dodajmy, że we wrześniu ubiegłego roku, burmistrz Diakun stracił większość w 21-osobowej radzie. Stało się to po odejściu dwóch radnych ze Wspólnoty Samorządowej „Gryf XXI”.

Komentarz radnego

-Klub Radnych Projekt Police głosował przeciw udzieleniu wotum zaufania i przeciw udzieleniu absolutorium Burmistrzowi Polic z wielu powodów - mówi Krystian Kowalewski, szef klubu. - Wśród głównych przyczyn wymienię złą w naszej ocenie sytuację ekonomiczną naszej Gminy. Bardzo niska nadwyżka bieżąca znacznie ogranicza nasze możliwości inwestycyjne oraz sprawia, że nasze organizacje sportowe, społeczne czy jednostki pomocnicze mają bardzo utrudnione planowanie działań własnych. Inną sprawą jest to , że Burmistrz w zeszłym roku obiecał określone działania w spółce komunalnej ZWiK. Jednak obietnice te się nie spełniły, a Komisji Rewizyjnej nie udało się przeprowadzić planowanej kontroli jej działalności. Wszystko to sprawia, ze nie mamy zaufania do działań Burmistrza, a jego działalność oceniamy negatywnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński