Burmistrz Gryfic: nie zgadzam się z zarzutami

  Burmistrz Gryfic: nie zgadzam się z zarzutami

  Zdjęcie autora materiału
  Mariusz Parkitny

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Andrzej Szczygieł zapewnia, że jest niewinny i chce występować pod nazwiskiem. Prokuratura uważa, że pomógł nielegalnie załatwić pieniądze na farmę fotowoltaiczną w Gryficach.
  Burmistrz Gryfic: nie zgadzam się z zarzutami

  ©archiwum gs24

  Wczoraj napisaliśmy o kłopotach burmistrza Gryfic. Według prokuratury razem z innymi urzędnikami i przedsiębiorcami poświadczył nieprawdę w dokumentach i na tej podstawie gmina dostała prawie 300 tys. zł dotacji, która jej się nie należała. Zarzuty usłyszał w grudniu, ale sprawa wyszła na jaw dopiero teraz.

  CZYTAJ: Burmistrz Gryfic z zarzutami w sprawie lewych dokumentów  Gdy media opisały sprawę, burmistrz wydał oświadczenie.

  - W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi zarzutów prokuratorskich, oświadczam z całą stanowczością, że zawarte w tychże informacje o zarzutach korupcyjnych czy łapówce są nieprawdziwe i wysoce dla mnie krzywdzące. Zarzuty, których treść upubliczniła prokuratura dotyczą wykonywania obowiązków służbowych i nie mają nic wspólnego z korupcją.Przez ponad 20 lat mojej pracy samorządowej dałem się poznać mieszkańcom Gminy jako uczciwy, rzetelny i zawsze gotowy do pracy dla dobra mieszkańców samorządowiec.Oświadczam również, że nigdy w czasie pracy na stanowisku, które piastuję, nie przyjmowałem ani nie wręczałem jakichkolwiek korzyści majątkowych, zaś moje działania zawsze były transparentne i miały na celu dobro publiczne.

  Jednocześnie informuję, że złożyłem do właściwego Sądu zażalenia na czynności Prokuratora. Z powodu zakazu wynikającego z przepisów prawa nie mogę ujawniać bliższych szczegółów toczącego się postępowania.

  Świadomy wagi nieprawdziwych informacji medialnych i mojej pozycji samorządowej wyraziłem zgodę na publikację nazwiska i wizerunku (bez “czarnych pasków”). Jestem pewien, że obronię swoje dobre imię - napisał.


  Sprawa sięga 2015 roku i gminnej inwestycji w energię odnawialną oraz budowę farmy fotowoltaicznej.

  Według prokuratury razem z innymi osobami poświadczył nieprawdę w dokumentach dzięki czemu gmina dostała 275 tys. zł wsparcia na inwestycję od władz województwa zachodniopomorskiego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze pochodziły m.in. z unijnych funduszy.

  - Śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy rozliczaniu inwestycji na terenie gminy Gryfice. Burmistrz działając jako funkcjonariusz publiczny jest podejrzany o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla gminy w postaci dofinansowania inwestycji, przedłożył poświadczające nieprawdę dokumenty. Na ich postawie wypłacono gminie dofinansowanie, które jej się nie należało - wyjaśnia prokurator Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

  Podobne zarzuty usłyszało dwóch gryfickich urzędników oraz przedsiębiorca, który miał brać udział w inwestycji.

  Po przesłuchaniu burmistrz wrócił o domu, ale musiał wpłacić 20 tys. zł poręczenia majątkowego. Ma dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami występującymi w śledztwie.

  Nie ma zakazu dalszego pełnienia obowiązków burmistrza, co oznacza, że nadal może wykonywać swoje obowiązki.

  POLECAMY:


  ROZMOWA TYGODNIA: Piotr Misiło


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów