Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Chojny szuka oszczędności w szkole

Andrzej Kordylasiński
Burmistrz Adam Fedorowicz, na zdjęciu pierwszy z lewej, jest za likwidacją szkół i tworzeniem filii. Z kolei radny i sołtys Lisiego Pola, Roman Obielak, który siedzi obok uważa, że to pierwszy krok do zupełnej likwidacji szkoły. A do tego nie można dopuścić.
Burmistrz Adam Fedorowicz, na zdjęciu pierwszy z lewej, jest za likwidacją szkół i tworzeniem filii. Z kolei radny i sołtys Lisiego Pola, Roman Obielak, który siedzi obok uważa, że to pierwszy krok do zupełnej likwidacji szkoły. A do tego nie można dopuścić. Andrzej Kordylasiński
Łączenie klas z różnych szkół - taki projekt zaproponował Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny, szukając oszczędności w tegorocznym budżecie.

Swoją koncepcję burmistrz Chojny przedstawił podczas ubiegłotygodniowej debaty o oświacie. Zapowiedział likwidację części 6-klasowych wiejskich szkół i tworzenie filii. Redukcja, łącznie 9 klas w niektórych wiejskich szkołach, dałaby zdaniem burmistrza oszczędności rzędu 500-600 tys. zł rocznie.

Likwidowane placówki miałyby zostać filiami z klasami od I do III. Burmistrz podał przykład Strzelczyna, skąd część dzieci dojeżdżałaby do Grzybna. Cięcia budżetowe prawdopodobnie dotknęłyby również szkoły w Lisim Polu, Godkowie i Brwicach.

Jako alternatywę przedstawiono projekt łączenia wiejskich podstawówek z klasami gimnazjalnymi. Zmiany mogłyby być dokonane już w nadchodzącym roku szkolnym 2009-2010.

Nadzieja w łączeniu

Projekt modernizacji sieci szkół w gminie Chojna, poprzez utworzenie zespołów, przedstawił Wacław Gołąb, dyrektor Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie. Obecnie gminie podlega jedno gimnazjum i sześć podstawówek. Po zmianach byłoby 5 zespołów szkół oraz 2 szkoły podstawowe. Projekt polega na dodaniu, do niektórych wiejskich podstawówek, klas gimnazjalnych. Powstałe w ten sposób zespoły pozwoliłyby utrzymać obecną sieć placówek bez konieczności likwidacji małych wiejskich szkół.

Wacław Gołąb przypomniał jednocześnie, że wykształcenie jednego ucznia najdrożej kosztuje gminę w podstawówkach w Strzelczynie, Lisim Polu i Grzybnie.

Nowe wraca

Pomysł z tworzeniem zespołów szkół nie jest nowy. Zaproponowała go opozycja jeszcze w grudniu 2007 r. W ubiegłym roku odbyła się w tej sprawie debata, o czym szeroko informowaliśmy w "Głosie".

- Powrót do sprawy to kompromitacja obecnych władz - uważa Stanisław Kabat z Chojeńskiej Inicjatywy Samorządowej. - To co wtedy proponowaliśmy, dziś straciło na aktualności.

Innego zdania jest jego kolega z tego stowarzyszenia, Mikołaj Szeremeta. Uważa on, że po pewnych zmianach owa koncepcja nadal może być pomysłem na chojeńską oświatę.

Nie zgadzają się z tym nauczyciele. Podczas debaty skrytykowali projekt. Dorota Dobak-Hadrzyńska z SP nr 2 w Choinie wyraziła wątpliwości, czy nauczyciele zaakceptują pomysł, który przewiduje m.in. to, że pedagodzy, aby mieć etat będą musieli dojeżdżać do 3 szkół.

Burmistrz chce zmian

Wydaje się, że idea tworzenia zespołów była potrzebna burmistrzowi do pokazania własnej koncepcji łączenia klas różnych szkół.

- Moja propozycja jest taka, abyśmy po przeanalizowaniu różnych stanowisk doprowadzili do tego, by w nowym roku szkolnym dokonać zmian polegających na łączeniu oddziałów i w rezultacie uzyskać półmilionową oszczędność bez szkody dla kogokolwiek. Niektórzy nauczyciele będą mieli ok. 2 godzin mniej - argumentował Adam Fedorowicz.

Taka zmiana struktury szkół wymaga likwidacji części palcówek. Aby to zrobić, decyzje trzeba podjąć jeszcze w tym miesiącu.

- We wsiach pozostaną klasy I-III, a uczniowie z klas IV-VI będą dowożeni tam, gdzie jest lepsza baza do nauki - tłumaczył burmistrz. - Jestem zwolennikiem takiej reorganizacji.

Przy okazji burmistrz wycofał się z pomysłu przeniesienia chojeńskiego gimnazjum do nowego budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński