Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Oywatelski w Świnoujściu. Podzielili dwa miliony złotych

Joanna Maraszek
Prezydent Janusz Żmurkiewicz przedstawił wyniki głosowania nad pierwszym budżetem obywatelskim. W asyście Iwony Góreckiej-Sęczek, skarbnik miasta, obiecał, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie znacznie wyższy, niż obecny.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz przedstawił wyniki głosowania nad pierwszym budżetem obywatelskim. W asyście Iwony Góreckiej-Sęczek, skarbnik miasta, obiecał, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie znacznie wyższy, niż obecny.
Mieszkańcy postawili na edukację morską młodzieży zaproponowaną przez Jacht Klub Kotwica i budowę kładki rowerowo-pieszej w Łunowie. To dwa zwycięskie projekty w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

W pierwszym przeprowadzonym w Świnoujściu głosowaniu nad budżetem obywatelskim zwyciężyły dwa projekty. "Rozwój programu - morskie wychowanie młodzieży" Jacht Klubu Kotwica oraz "Budowa kładki rowerowo- pieszej przy rondzie w Łunowie" Zarządu Osiedla Przytór-Łunowo i radnego Sławomira Nowickiego.

- Te dwa projekty będą zrealizowane w projekcie budżetu i nie wyobrażam sobie, by radni ich nie zaakceptowali - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. Na budżet obywatelski przeznaczono 2 mln zł. Mieszkańcy wybierali spośród niemal 60 projektów. Niektórym do realizacji zabrakło bardzo niewiele głosów.

- Niektóre ze złożonych wniosków zasługują na uwzględnienie, dlatego będę je również przedkładał radzie i namawiał do głosowania nad nimi - zapewnia prezydent.

Projekty, którym nie powiodło się w samym głosowaniu, ale będą zrealizowane, to "Tydzień Młodych Odkrywców", renowacja figury smoka "Telesfora" w Parku Zdrojowym, Budowa ścieżki pieszej przez las od ulicy Grottgera na wysokości ulic Wojska Polskiego, Kossaków i Sienkiewicza, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych głównego wejścia do budynku przychodni przy ulicy Dąbrowskiego oraz położenie płyt betonowych, wyrównanie nawierzchni, wykonanie pętli autobusowej na końcu ulicy Łęgowej.

- W naszym projekcie budżetu jest to zbieżne z projektem dotyczącym ul. 1 Maja i Łęgowej - mówi prezydent. - Płytami wyłożymy na wyspie Karsibór szereg dróg gminnych, by mieszkańcy mieli lepsze możliwości dojazdu, ale także, by samochody służb miejskich miały ułatwione docieranie do posesji.

Prezydent widzi także potrzebę zwiększenia kwoty na budżet obywatelski w 2016 roku. Jak mówi, najlepszym na to dowodem jest także duże zainteresowanie mieszkańców budżetem na 2015 rok.

- Jaka to będzie kwota, to już zdecyduje prezydent i radni wybrani w nadchodzących wyborach samorządowych - dodaje Janusz Żmurkiewicz.

Mieszkańcy łącznie na wszystkie projekty oddali 8.985 głosów, jednak tylko 7.427 było ważnych. Najczęstszą z przyczyn unieważnienie głosu był brak zameldowania w Świnoujściu osoby głosującej lub na karcie do głosowania nie było wpisanego numeru PESEL głosującego.

- Zgodnie z regulaminem prawo do głosowania miały osoby zameldowane w Świnoujściu, w dniu głosowania miały ukończone 16 lat. Jednym z warunków było również wpisanie na karcie swojego numeru PESEL, po którym można było sprawdzić, czy osoba głosująca jest do tego uprawniona - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. - W przypadku głosowania w wyborach samorządowych czy do parlamentu, członkowie komisji wyborczej na podstawie spisu wyborców i dowodu osobistego danej osoby sprawdzają, czy jest ona uprawniona do głosowania. Aby głosowanie przebiegło uczciwie, my także musieliśmy każdy głos sprawdzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński