MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynek Politechniki Morskiej z wieżą? Taki był przedwojenny plan

Małgorzata Klimczak
Podczas prac porządkowych Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej pracownicy  znaleźli plany architektoniczne budynku przy Wałach Chrobrego 2
Podczas prac porządkowych Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej pracownicy znaleźli plany architektoniczne budynku przy Wałach Chrobrego 2 MK
Na Politechnice Morskiej znalezione zostały przedwojenne plany budynku uczelni przy Wałach Chrobrego. Cenny dokument trafił do Archiwum Państwowego.

Podczas prac porządkowych Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej pracownicy znaleźli plany architektoniczne budynku przy Wałach Chrobrego 2.

- Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy Szczecina zdają sobie sprawę, że ten piękny budynek, w którym mamy przyjemność rezydować jako Politechnika Morska, jest budynkiem historycznym - mówi dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM, prorektor ds. nauki PM. - Bardzo nam miło, że możemy przekazać Archiwum Państwowemu plan tego budynku, który odnalazł się zupełnie przypadkowo w naszych podziemiach. Okazuje się, że jest to plan przedwojenny, historyczny.

Archiwalne plany przedstawiają budynek, jaki miał stanąć przy niemieckiej Hakkenterrasse - z wysoką wieżą od północnej strony budynku. Wieża miała być nawiązaniem do kształtu budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki niej linia zabudowy reprezentacyjnej ulicy Szczecina byłaby dopełniona po obu stronach wysokimi strzelistymi wieżami.

- Jest to plan, który został wykonany w 1930 roku i jest to kopia projektu technicznego, kiedy rozpoczęto budowę tego obiektu przy Wałach Chrobrego. Jest to kopia wykonana dla Urzędu Skarbowego w Szczecinie - mówi dr hab. Paweł Gut, kierownik oddziału ewidencji i opracowania Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Ten projekt wzbogaci naszą dokumentację dotyczącą Wałów Chrobrego i Politechniki Morskiej.

Dokument został uroczyście przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie.

- W tej chwili w Archiwum Państwowym posiadamy materiały na temat Szczecina, które zajmują 14 km bieżących. Dzielimy je na materiały sprzed 1945 roku i po 1945 roku - mówi dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego. - Ważną rolę odgrywają materiały dotyczące szczecińskich budynków. Dlatego cieszę się, że taka cenna spuścizna trafi do nas. Jednocześnie apeluję do wszystkich, aby wszystkie cenne dokumenty tego typu przekazywali do instytucji państwowych, które o nie zadbają.
Studenci PM stworzyli wizualizację, jak wyglądałby ten budynek, gdyby wieża powstała. Mają też plany związane z modelowaniem przestrzennym, technologią VR i odnalezionymi rysunkami.

Kompleks budynków Politechniki Morskiej składa się dwóch gmachów połączonych wspólną fasadą. Część południową kompleksu stanowi neobarokowy budynek dawnego Zakładu Ubezpieczeń Ziemskich zbudowany w latach 1902-1905. Autorem projektu był architekt Emil Drews. Zaprojektował on budynek z wewnętrznym dziedzińcem (obecnie podzielonym. Część północna kompleksu to budynek w stylu północnego neorenesansu, którego projektantem był Richard Osterwold.

Powstał budynek wzniesiony na planie litery L, z dziedzińcem od strony ul. Jarowita. W trakcie realizacji projektu zaniechano ciekawego pomysłu budowy wieży od strony ul. Zygmunta Starego. Reprezentacyjny charakter ma tylko główna klatka schodowa z kamiennymi schodami i łączący się z nią korytarz z dekoracyjną posadzką i kasetonowym sufitem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński