Budują, remontują, utrzymują zieleń

RED

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Wzniosą dom, zrobią remont mieszkania, zadbają o ogród, wykonają drobne naprawy, a jak trzeba to i prace ciężkim sprzętem budowlanym. Spółdzielnie socjalne w województwie zachodniopomorskim śmiało mogą konkurować z dużymi firmami na rynku.

W Sławnie wszystko zaczęło się od spełnienia kilku potrzeb gminy takich jak: zbieranie odpadów, wykonywanie prac remontowo-budowlanych czy utrzymanie zieleni miejskiej.

Od zlecenia do zlecenia i grupa osób zaangażowanych w projekt postanowiła powołać do życia Spółdzielnię Socjalną “Komunalka”.

- Zależało nam na utrzymaniu formuły, która pozwoliłaby na uzyskanie maksymalnych środków zewnętrznych, bez udziału budżetu naszej gminy - wyjaśnia Maciej Stanisławski, Spółdzielnia Socjalna “Komunalka”. - Nasza działalność to przede wszystkim prace remontowo-budowlane, jak również adaptacyjne. Jedną z większych realizacji jest remont w obiekcie, który w przyszłości będzie budynkiem Urzędu Gminy Sławno.

Remonty to ok. 80 proc. działalności spółdzielni “Komunalka”. 20 proc. stanowi odbiór odpadów komunalnych z terenów gminy. To co jednak wyróżnia działalność, to pomoc innym ludziom. Ideą spółdzielni jest przede wszystkim aktywizacja zawodowa osób wykluczonych.

- Stale staramy się pozyskiwać coraz to nowych pracowników, którzy z naszą pomocą podejmą próbę powrotu lub włączenia się do życia społecznego - mówi Maciej Stanisławski. - Napisaliśmy nawet wniosek o utworzenie czterech nowych miejsc pracy. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymamy środki i będziemy mogli pomóc kolejnym osobom.

Podobną filozofię wyznaje Spółdzielnia Socjalna “Grupa budowlana” działająca w ramach “Projektu Wiejskiego Juchowo, Radacz, Kadzielna”. Projekt jest ukierunkowany na rozwój ekonomii społecznej. “Grupa budowlana” oferuje klientom usługi z zakresu budowlanki i utrzymania terenów zielonych. Dysponuje też ciężkim sprzętem budowlanym.

- Nasza spółdzielnia powstała w 2017 roku - mówi Arkadiusz Malarski, “Grupa budowlana”. - Jej powołanie wynikało z bieżących potrzeb i rozwoju Projektu Wiejskiego. Od wielu lat zatrudnialiśmy osoby m.in. do utrzymania obiektu należącego do naszej fundacji. Mam na myśli drobne naprawy, remonty, itp. Doszliśmy do momentu kiedy fundacja nie mogła już dłużej utrzymywać w swoich strukturach tych osób. Mogliśmy albo wszystkich zwolnić i zdać się na firmy prywatne, albo powołać spółdzielnię i pomagać dalej. Wybór był prosty.

Celem spółdzielni socjalnej nie jest maksymalizacja zysków, tylko wypracowanie przychodów, które pozwolą na sfinansowanie wynagrodzeń pracowniczych, bieżącej działalności i dodatkowe wsparcie przedsięwzięć z najbliższego otoczenia.

Z usług spółdzielni socjalnych mogą korzystać zarówno osoby prywatne, firmy jak i instytucje. Wszystko to z gwarancją najlepszej jakości na rynku i pełnego profesjonalizmu.

Budują, remontują, utrzymują zieleń