Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują nową pętlę, a przy okazji odkryli przeszłość Polic

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński/Marek Łuczak
Czy odkrycie pokrzyżuje plany budowlańców dotyczące terminu zakończenia prac przy modernizacji pętli "Police- Rynek"? Wykonawca prac w rozmowie z "Głosem" podaje, że termin zakończenia prac nie jest w jakikolwiek sposób zagrożony. Zakończenie plac inwestor przewidział do 31 października.

Na placu Chrobrego zakończyły się roboty rozbiórkowe. Pojawiły się dolne warstwy konstrukcyjne zatok autobusowych i jezdni manewrowych.

- Obecnie rozpoczęto roboty brukarskie. Podczas prowadzonych prac odkryte zostało wejście do schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej oraz fragmenty ludzkich kości - mówi Łukasz Mielnik z biura prasowego Strabag Sp. z o.o. - Na miejsce wezwana została Policja i Prokurator oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. Po zakończeniu czynności oraz uzyskaniu zgody od Konserwatora wejście do schronu zostało zabezpieczone i prace przy budowie węzła przesiadkowego są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Na obecną chwilę termin zakończenia prac nie jest w jakikolwiek sposób zagrożony.

Przypomnijmy, że inwestycja obejmie rozbiórkę istniejących nawierzchni jezdni i chodników, przebudowę oświetlenia, instalację tablicy z dynamiczną informacją pasażerską, która na bieżąco będzie podawać informację o czasie przyjazdu autobusu.

Na placu Chrobrego powstanie nowa nawierzchnia z wyodrębnieniem części przeznaczonej dla obsługi pasażerów oraz części drogi publicznej. Nie zapomniano również o estetyce. Urządzone zostaną tereny zielone i pojawią się elementy małej architektury, czyli wiaty i ławki.

ZOBACZ TEŻ: Rozpoczęła się przebudowa pętli autobusowej na placu Chrobrego. Duże zmiany w trasach autobusów [ZDJĘCIA]

Rozpoczęła się przebudowa pętli autobusowej na placu Chrobre...

Co to za szczątki odkryte w trakcie budowy?

- Cmentarz przykościelny przy kościele Najświętszej Marii Panny w Policach funkcjonował do II połowy XIX wieku, kiedy to powstał pierwszy cmentarz komunalny Polic przy ul. Mazurskiej, odnalezione szczątki przy kościele NMP pochodzą właśnie z cmentarza przykościelnego lub z krypt kościoła - zależy od dokładnej lokalizacji - mówi komisarz dr Marek Łuczak, autor książek o historii regionu i policjant.

Pierwsza wzmianka o kościele Mariackim w Policach pochodzi z 1278 roku. W 1286 roku biskup kamieński Hermann, udzielił proboszczowi Kolegiaty Mariackiej prawa jurysdykcji między innymi nad kościołem w Policach. W 1299 roku patronat nad kościołem w Policach objęła Kolegiata Mariacka. Prawdopodobnie w XIII w. była to jeszcze budowla drewniana usytuowana na dzisiejszym rynku Starego Miasta. Na przełomie XIV i XV wieku rozpoczęto budowę murowanego kościoła na miejscu dawnej drewnianej budowli. - Kościół był budowlą salową, orientowaną, wzniesioną na rzucie prostokąta o wymiarach 19,1 x 11,5 m. Ściany murowane z cegły, ustawiono na fundamencie z kamieni polnych - dodaje Marek Łuczak.

Kaplica

W XV wieku, po południowej stronie kościoła dobudowano późnogotycką kaplicę Mariacką, połączoną z kościołem wybitym wejściem w prezbiterium. Kaplicę założona na rzucie prostokąta o wymiarach 5,8 x 5,2 m. Kaplica ozdobiona była szczytami z gotyckimi blendami, oraz analogicznymi blendami na fasadzie południowej, podpartej niedużymi dwu-uskokowymi przyporami.

W 1514 roku roku kościół został poświęcony przez biskupa kamieńskiego Martina, po odbudowie po pożarze, który wybuchł w 1510 roku. Po kolejnym pożarze z 1735 roku przebudowano wieżę kościoła, przykrywając ją nowym sześciobocznym barokowym hełmem z sygnaturką, oraz wykonano nowy strop belkowy. W 1895 roku ruiny kościoła rozebrano, ale dzięki staraniom konserwatora zabytków -pozostawiono - jako relikt - kaplicę Mariacką. Dawne wejście do kościoła w ścianie północnej kaplicy zamurowano cegłami z rozbieranego kościoła, spajając je zaprawą cementową.

Kaplica nie została zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie służyła jako transformator. W 1980 roku w dawnej kaplicy uruchomiono punkt informacyjny PTTK, wykonano wówczas drewnianą antresolę, dzielącą budowlę na dwie kondygnacje. Rozebrano również powojenne zamurowania okien, wstawiając nowoczesne witraże. W latach 90. XX w. w dawnej kaplicy uruchomiono sklep jubilerski Onyks oraz Wypożyczalnię kaset video - Baszta.

Police. Wielki remont i wielkie zmiany w komunikacji. Zmieni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto