Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowę tężni rozpoczną po wakacjach

Sławomir Włodarczyk, 23 maja 2006 r.
Władze nie wykluczają, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Pyrzycach powstanie więcej takich budowli. Na zdjęciu tężnia w Ciechocinku.
Władze nie wykluczają, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Pyrzycach powstanie więcej takich budowli. Na zdjęciu tężnia w Ciechocinku. Sławomir Włodarczyk
Prace związane z przygotowaniem dokumentacji na budowę tężni już ruszyły.

W ratuszu podpisano też umowę na wykonanie studium wykonalności inwestycji oraz dokumentacji. Pod dokumentem podpisali się samorządowcy oraz przedstawiciele Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Było to konieczne, bo obie instytucje są udziałowcami pyrzyckiej geotermii, która będzie dostarczać leczniczą solankę do tężni. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa obiektu ruszy jeszcze w tym roku.

Milion złotych

- Myślę, że ze wszystkimi pozwoleniami uporamy się do końca wakacji. Koszt inwestycji szacujemy na około milion złotych. Cześć pieniędzy chcemy pozyskać z Unii Europejskiej. Wystąpiliśmy o dofinansowanie inwestycji w ramach unijnego programu Interreg IIIA - mówi Kazimierz Lipiński, burmistrz Pyrzyc.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Pyrzyce dołączą do elity uzdrowiskowej w Polsce. Takich obiektów w kraju jest zaledwie kilka, a w całej Europie kilkanaście. Ich liczba jest uzależniona od źródeł solanki. - A takie u nas są i chcemy je wykorzystać - kończy burmistrz Lipiński.

Jak nad morzem

Pomysł wybudowania tężni w Pyrzycach zrodził się podczas kontaktów z partnerskim miastem niemieckim Bad Sulze, gdzie istniała tężnia, ale strawił ją pożar. Za budową tężni są lekarze. - Unoszące się opary ze źródeł wód solankowych działają leczniczo przy schorzeniach np. górnych dróg oddechowych, tarczycy, u dzieci z astmą, a także w schorzeniach dermatologicznych skóry. W okolicy utworzy się specyficzny mikroklimat, zbliżony do morskiego, bogaty w jod i inne mikroelementy - przekonują medycy.

Jest szansa, że za tężnią przyjadą do Pyrzyc poważni inwestorzy. - Uzdrowisko niesie za sobą całe zaplecze - przekonuje Artur Marcinkiewicz, szef rady miejskiej. - To ośrodki wypoczynkowe, uzdrowiskowe, hotele, może szpital, a także moc turystów, szczególnie zza Odry. Niemcy mieliby tu bliżej niż np. do Kołobrzegu czy Połczyna Zdroju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński