MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Węzła Łękno: Wielkie zmiany na alei Wojska Polskiego w Szczecinie

(JASZ)
Od piątku 28 grudnia, zostanie zamknięta północna jezdnia al. Wojska Polskiego w Szczecinie na odcinku od ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Na 9 miesięcy. Zmiany są związane z budową Węzła Łękno.

Zmiany zostaną wprowadzone po porannym szczycie komunikacyjnym (około południa).

Zamknięta dla ruchu ogólnego będzie również ul. Pawła Jasienicy i końcowy odcinek ul. Kochanowskiego.

Ruch pojazdów - w obu kierunkach - al. Wojska Polskiego odbywać się będzie po jezdni południowej.

To nie koniec zmian

Uniemożliwiony będzie skręt w lewo z al. Wojska Polskiego w ul. Traugutta na kierunku Zaleskiego – Głębokie (z wyłączeniem komunikacji miejskiej).

Niemożliwy będzie również skręt w lewo z ul. Traugutta w ciąg al. Wojska Polskiego na kierunku do „Głębokiego”.

Zlikwidowane zostaną przystanki tramwajowe oraz przejście dla pieszych w poprzek al. Wojska Polskiego.

Budowa Węzła Łękno. Czytaj więcej:

Szczecin: Zobacz, jak będzie wyglądał węzeł Łękno. Przebudow...

Zmiany na Wojska Polskiego w związku z budową węzła Łękno. Szczegóły:

Po porannym szczycie komunikacyjnym (około południa) rozpocznie się wdrażanie kolejnego etapu budowy Węzła Łękno. W związku z powyższym zamknięciu ulegnie północna jezdnia al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej Curie. Zamknięta dla ruchu ogólnego będzie również ul. Pawła Jasienicy i końcowy odcinek ul. Kochanowskiego. Ruch pojazdów ciągiem al. Wojska Polskiego odbywać się będzie po jezdni południowej (na zasadzie po jednym z pasów ruchu dla każdego z kierunków).

Istotne zmiany w organizacji ruchu obejmą skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta oraz al. Wojska Polskiego z ul. Zaleskiego.

Skrzyżowanie al. Wojska Polskiego – Traugutta

Ruch odbywać się będzie wyłącznie jezdnią południową po jednym pasie ruchu dla każdego z kierunków jazdy. Uniemożliwiony będzie skręt w lewo z al. Wojska Polskiego w ul. Traugutta na kierunku Zaleskiego – Głębokie (z wyłączeniem komunikacji miejskiej). Niemożliwy będzie również skręt w lewo z ul. Traugutta w ciąg al. Wojska Polskiego na kierunku do „Głębokiego”.

Zlikwidowane zostaną przystanki tramwajowe oraz przejście dla pieszych w poprzek al. Wojska Polskiego. Nowe przystanki oraz przejścia dla pieszych wyznaczone zostaną na wysokości skrzyżowania z ul. Marii Skłodowskiej Curie. Zmieniony zostanie również program sygnalizacji świetlnej, promujący przejazd ciągiem al. Wojska Polskiego w obu kierunkach.

Objazd zostanie wytyczony poprzez ul. Lindego (kierunek ul. Zaleskiego), która na odcinku od ul. Traugutta do ul. Waryńskiego będzie ulicą jednokierunkową. Dotychczasowa ul. Waryńskiego na tym skrzyżowaniu straci status drogi z pierwszeństwem na rzecz ul. Lindego.

Skrzyżowanie al. Wojska Polskiego – Zaleskiego

Zmianie ulegnie oznakowanie oraz program sygnalizacji świetlnej. W związku z wytyczeniem objazdu poprzez ul. Lindego i ul. Zaleskiego, oprócz skrętu w prawo w ciąg al. Wojska Polskiego możliwa będzie również jazda na wprost do ul. Zaleskiego, i dalej do ul. Wyspiańskiego lub ul. Słowackiego. Utrzymany zostanie znacząco skrócony lewoskręt al. Wojska Polskiego w ul. Zaleskiego (kierunek Wyspiańskiego). W przypadku dużej kolejki pojazdów istnieje możliwość wykonania manewru zawracania na skrzyżowaniu z ul. Bogumiły i powrót do ul. Zaleskiego.

Na tym skrzyżowaniu priorytetem będzie wzbudzana sygnalizacja przez nadjeżdżające tramwaje.

Dojazd mieszkańców do posesji znajdujących się w ciągu al. Wojska Polskiego w szczególności na odcinku od ul. Traugutta do ul. Bolesława Prusa oraz do posesji w ciągu ul. Pawła Jasienicy, będzie możliwy po uzgodnieniach z wykonawcą inwestycji.

Objazd drogi wojewódzkiej 115 dla pojazdów ciężarowych

W związku z wyłączeniem możliwości skrętu w lewo z ul. Traugutta w ciąg al. Wojska Polskiego na kierunku „Głębokie”, wytyczony zostanie objazd drogi wojewódzkiej 115. Kierujący pojazdami ciężarowymi zmierzającymi ul. 26 kwietnia zostaną powiadomieni przed skrzyżowaniem z ul. Santocką o konieczności jazdy na wprost ciągami ulic: 26 kwietnia, Taczaka, Szeroka, Szafera, Jarzyńskiego aż do al. Wojska Polskiego.

W przypadku kiedy kierujący pojazdem ciężarowym nie zauważy powyższego oznakowania zostanie poinformowany powtórnie na skrzyżowaniu ul. Santockiej o konieczności skrętu w lewo w ciąg ul. Witkiewicza do ul. Taczaka i dalej ul. Szeroką, ul. Szafera, ul. Jarzyńskiego do al. Wojska Polskiego. W ciągu ul. Poniatowskiego na skrzyżowaniu z ul. Santocką i ul. Witkiewicza pojawi się znak B-5 „zakaz ruchu samochodów ciężarowych”.

Zmiany lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej

W związku z zamknięciem północnej jezdni al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej Curie likwidacji ulegnie przystanek autobusowy linii 53, 60 i 67 zlokalizowany przy kamieniu pamiątkowym im. Trachalskiego. Autobusy linii 53 i 60 zatrzymywać się będą dopiero na przystanku przy ul. Wincentego Pola i dalej na ul. Unii Lubelskiej. Przystanek linii 67 zostanie ulokowany w ciągu ul. Traugutta zaraz za skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego. Osoby chcące przesiąść się z linii 53 lub 60 na linię 67 muszą to uczynić w rejonie Ronda Giedroycia.

Likwidacji ulegną również przystanki linii tramwajowych 1 i 9 w rejonie skrzyżowania z ul. Traugutta. Nowe przystanki zlokalizowane będą w rejonie skrzyżowania z ul. Marii Skłodowskiej Curie. Pasażerowie chcący przesiąść się z linii tramwajowych na linie autobusowe bądź odwrotnie muszą to uczynić na przystankach „Lodogryf” lub „Unii Lubelskiej”.

Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności, wcześniejsze zapoznanie się ze zmianami i zaplanowanie przejazdu z możliwym ominięciem terenu inwestycji.

Zobacz również:

1. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości. W Szczecinie są ulice gdzie obowiązuje "40", nie mówiąc już o strefie zamieszkania, gdzie pojazdy ustępują pierwszeństwa pieszym. A ilu kierowców pilnuje "50" zaraz za Basenem Górniczym?

Oceniamy szczecińskich kierowców. Oto ich największe wady [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński