MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Posejdona w Szczecinie. Ekologiczny gigant ma być gotowy w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Przechodząc obok Bramy Portowej praktycznie każdego dnia można zauważyć postęp w najbardziej oczekiwanej budowie w tej części miasta.

Modernizowany i przebudowywany Posejdon przy Bramie Portowej to obecnie jedna z największych tego typu inwestycji w naszym kraju. Na terenie okalającym dawny PeDeT trwa budowa dwóch hoteli i centrum biznesowo-konferencyjnego. Wszystko to powstaje z poszanowaniem panujących trendów dotyczących dbania o środowisko naturalne.

- Bezprecedensowym rozwiązaniem jest 48 trzystumetrowych odwiertów skąd pobierana jest energia cieplna. Wprowadza nas to do europejskiej ligi mistrzów pod względem ekologiczności tego typu budynków - podkreśla Marcin Woźniak, członek zarządu grupy Porto.

Takie rozwiązania były możliwe dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, który jest dysponentem unijnych funduszy wpisujących się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”. Dwudziestomilionowe wsparcie wykorzystane zostanie właśnie na działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, tj. na wspomnianą wcześniej termomodernizację, budowę instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy 0,8 MW oraz montaż ponad 900 pomp ciepła.

Dodatkowo część energii zużywanej w budynku będzie pobierana z energii słonecznej.

- Każdy z nas ma jakieś wspomnienia związane z tym obiektem. Ten budynek był symbolem naszego miasta. Wierzę, że niedługo znów stanie się jednym z bardziej rozpoznawalnych szczecińskich budynków - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Ekologiczny obiekt ma zostać otwarty w przyszłym roku. Mieścić się w nim będą dwa hotele sieci Mariot, w których będzie ponad 240 pokoi.

- Przydałyby się nam one w czwartek, gdy naszym kolegom odwołano lot do Warszawy, a w całym mieście były wolne tylko cztery miejsca hotelowe - zauważa Geblewicz.

Zobacz więcej:

Tak z lotu ptaka prezentował będzie się nowy Posejdon ze swoimi zielonymi tarasami na dachach i jedyną taką kawiarnią

Szczecin: Posejdon najnowocześniejszy i (niemal) samowystarc...

Zobacz także: "Posejdon" nabiera kształtów. Robi wrażenie!

"Posejdon" nabiera kształtów. I robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński