MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowych dwóch stacji pogotowia ratunkowego jest coraz bardziej realna [WIZUALIZACJE]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Od decyzji sejmiku w tej sprawie w 2016 r. minęło sporo czasu. Podobnie od zaskakującej (mimo wcześniejszych przyrzeczeń) odmowy współfinansowania inwestycji przez Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

- Plany budowy dwóch nowych siedzib WSPR w Szczecinie przy ul. Twardowskiego i przy ul. Duńskiej są wciąż aktualne i dążymy do zrealizowania obu tych inwestycji - informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR.

Minister nie dał

Aby można było rozpocząć inwestycję, marszałek z miastem wymienili się na parcele i wyprowadzono z Twardowskiego funkcjonujące tu firmy. Budżet centralny miał wyłożyć 20 mln zł, a cała inwestycja kosztować 40 mln zł.

Marszałek poinformował nas w ubiegłym roku, że uzyskał informację od wojewody, iż inwestycja uzyska 10 mln zł z budżetu, choć nie z rezerwy celowej, a z rezerwy ogólnej. Rzecznik Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju stwierdził natomiast, że ministerstwo nigdy nie zapewniało, że budowa WSPR otrzyma wsparcie.

Siedziba przy ul. Twardowskiego

Na powierzchni około 1,7 ha mają tu powstać dwa budynki o symbolach B1 i B2. W pierwszym zlokalizowana zostanie część administracyjno - szkoleniowa, natomiast w budynku B2 będą znajdowały się pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla karetek.

- Posiadamy gotowy projekt i pozwolenie na budowę, ważne 3 lata, które otrzymaliśmy w lutym 2018 roku - informuje Paulina Targaszewska. - Według pierwotnego kosztorysu, budowa tej siedziby pochłonie około 38 mln zł. Ceny materiałów budowlanych oraz realizacji prac podniosły się w ciągu ostatniego roku, dlatego zleciliśmy przygotowanie nowego, aktualnego kosztorysu inwestycji. Ma on być gotowy pod koniec lutego 2019 r.

Wówczas WSPR określi ostateczny koszt tej inwestycji. Na jego podstawie będzie mogła rozpocząć kolejne starania o finansowanie.

- Nie wykluczamy, że aby zrealizować tę inwestycję, konieczne będzie podzielenie jej na etapy - dodaje Targaszewska. - Wstępnie zakładamy, że będą to dwa etapy, tj. pierwszy dotyczący rozbiórki istniejących na tym terenie zabudowań, uporządkowania i uzbrojenia terenu oraz drugi, związany już stricte z budową budynków B1 i B2.

Siedziba przy ul. Duńskiej

Tu na powierzchni 4856 m kw ma powstać budynek, w którym znajdą się pomieszczenia dla ratowników medycznych i zaplecze garażowo - techniczne dla ambulansów.

Tu też nad ta inwestycją trwają prace projektowe. Projekt architektoniczny i pozwolenie na budowę mają być gotowe do czerwca 2019 roku. Zanim rozpoczną się prace budowlane, teren trzeba również poddać remediacji czyli oczyszczenia terenu z zanieczyszczeń.

- 25 stycznia tego roku otrzymaliśmy aktualną decyzje dotyczącą remediacji terenu od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - tłumaczy Targaszewska. - Decyzja uprawomocni się 8 lutego. Przygotowujemy się obecnie do przetargu na remediację. Mamy nadzieję, że uda się go ogłosić w ciągu najbliższego miesiąca.

Według szacunków WSPR koszt remediacji wyniesie około 650-750 tys. zł. Ostateczna jednak kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. WSPR będzie zabiegać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:
Bezpieczeństwo rodzi się w bólach. Pogotowie ratunkowe czeka na decyzję ministerstwa

https://gs24.pl/przyladek-czterech-szkieletow-gotowy-nowe-zakatki-wodne-czekaja-na-kajakarzy-zdjecia/ar/13827252#strefa-biznesu

Przylądek Czterech Szkieletów gotowy. Nowe zakątki wodne cze...

Szczecińska Kolej Metropolitalna – 11, 4 mln zł. W kolejnych dwóch latach -  30 mln zł

Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński