Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzydkie znamię można usunąć

eka
Na skórze prawie każdego człowieka są jakieś znamiona, popularnie zwane pieprzykami. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym, mogą różnić się wielkością czy kolorem. Czy należy się ich obawiać?

- Większość znamion ma postać łagodną, nie należy się nimi martwić. W miarę upływu lat są one naturalnym objawem starzenia się organizmu - mówi lek. med. Ilona Osadowska, chirurg. - O wiele bardziej niebezpieczne są znamiona nietypowe, np. o nieregularnych granicach.
Szybkie zdiagnozowanie i operacyjne usunięcie podejrzanej zmiany ma ogromne znaczenie w zapobieganiu nowotworom skóry, a szczególnie czerniakom. Skórę należy badać regularnie. Samokontrole powinny przeprowadzać zwłaszcza osoby zaliczane przez lekarzy do grupy wysokiego ryzyka, czyli z jasną, wrażliwą skórą, łatwo ulegające oparzeniu słonecznemu. Powinni to robić również ludzie mające piegowatą cerę, dużą liczbę znamion oraz osoby, w rodzinie których występował czerniak złośliwy. Na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?
- Za zezłośliwieniem znamion przemawia ich rozrost, zmiany barwy - zaczerwienienie, pojawienie się białych plam, zmiana struktury powierzchni oraz ich spoistości i kształtu. Niepokój powinny wzbudzić okresowe z nich krwawienia, występowanie owrzodzeń, świądu czy bólu. Należy wówczas natychmiast zgłosić się do lekarza - radzi lek. Ilona Osadowska.
Lekarz pobierze wycinek do badania histopatologicznego, na podstawie którego można będzie określić szczegółowe rozpoznanie. Usunięcie znamion wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Lek. med. Ilona Osadowska, chirurg w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Lancet" w Szczecinie

Znamiona mogą być także usuwane ze względów kosmetycznych jeśli umiejscowione są, na przykład, na twarzy, w miejscu częstego drażnienia, na styku zetknięcia się bielizny i skóry. Lekarz może również zalecić samokontrolę i okresowe wizyty kontrolne. Koszt usunięcia znamion u pacjentów ubezpieczonych pokrywa kasa chorych. Znamiona mogą być usuwane bez obawy, że później rozwiną się zmiany nowotworowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński