Broker informacji - kto nadaje się do takiej pracy?

Agnieszka Domka-Rybka, Gazeta Pomorska
Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet.
Podstawowym narzędziem pracy infobrokera jest Internet. Fot. Stock
Udostępnij:
Czym zajmuje się broker informacji? Krótko mówiąc to ktoś, kto wykona zadanie dużo lepiej niż sekretarka. Wyszukanie informacji o potencjalnych konkurentach, produktach, usługach, dostawcach czy kontrahentach w firmach najczęściej zleca się sekretarce.

Przyszłość należy do wolnych strzelców

Jednak są specjaliści, którzy dzięki swoim umiejętnościom i dostępie do wyspecjalizowanych baz danych, mogą zrobić to lepiej, a dodatkowo wyselekcjonować, ocenić i zanalizować potrzebne informacje. Takim specjalistą jest właśnie broker informacji.

Infobrokerem można zostać stając się niezależnym freelancerem (patrz ramka!) wykonującym projekty na zlecenie agencji infobrokerskich. Zawód ten z pewnością należy do ludzi młodych, którzy dzięki przedsiębiorczości i możliwości szybkiego oswojenia się z wszelkimi nowinkami technicznymi mogą szybko opanować profesjonalne metody wyszukiwania. Może, więc i u nas już niedługo zaczną powstawać kierunki studiów kształcące brokerów informacji.

Informacja w dzisiejszych czasach staje się najcenniejszym zasobem gospodarki. Jesteśmy otoczeni przez wszechobecne media, internet i powszechną informatyzację. Głównym problemem ery globalizacji nie jest, więc niedobór informacji, lecz jej nadmiar, a co za tym idzie coraz większe trudności w dotarciu, w tym gąszczu, do potrzebnych nam danych.

Freelancer (ang.)

Freelancer (ang.)

Wolny strzelec - osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą: fotografia, dziennikarstwo, programowanie, grafika i inne zawody. Do rozwoju tej dziedziny przyczynił się Internet.

20 firm w Polsce

Przeciętny użytkownik Internetu ma dostęp do zaledwie 30 proc. wszystkich jej zasobów.

Agencje infobrokerskie i samodzielni infobrokerzy wykorzystują w swojej działalności m.in. komercyjne bazy danych, płatne serwisy internetowe, wyspecjalizowane narzędzia wyszukujące, jak również wywiad telefoniczny czy tradycyjnie zasoby bibliotek.

W Polsce obecnie działa około 20 firm zajmujących się tą działalnością - dla porównania na rynku niemieckim jest ich już ponad 4 tysiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie