MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje nauczycieli w szkołach. Dyrektorzy mają kłopot

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Dyrektorzy szczecińskich szkół już do kilku lat sygnalizują, że brakuje dobrych nauczycieli, szczególnie przedmiotowców i nauczycieli przedmiotów zawodowych. W tym roku może to być szczególnie dotkliwe. Do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi podwójny rocznik.

ZOBACZ TEŻ:

W tym roku zlikwidowano gimnazja. Część nauczycieli przeszła do innych szkół, ale szkoły podstawowe mają pusty rocznik w klasie 4, który wynika z tego, że odwołano obowiązek szkolny dla 6-latków.

Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych potrzebni są przedmiotowcy, ale najlepiej, gdyby mieli uprawnienia do przeprowadzania egzaminów maturalnych.

ZOBACZ TEŻ:

W Szczecinie dyrektorzy szkół od kilku lat sygnalizują, że brakuje nauczycieli. Brakuje też nauczycieli przedmiotów zawodowych, bo fachowcy wolą pracować za lepsze pieniądze w firmach niż uczyć dzieci.

Podobnie jest z nauczycielami języków obcych, którzy znajdują pracę w innych branżach. Starsi nauczyciele odchodzą stopniowo na emeryturę, a następcy niechętnie przychodzą do pracy w szkole.

ZOBACZ TEŻ:

- Znalezienie dobrego fachowca jest problemem - mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie. - Jedna nauczycielka, która miała odejść, zgodziła się zostać na następny rok na pół etatu. Chyba z sympatii do tego zawodu i sentymentu do naszej szkoły. W tej chwili nauczyciel pracuje przy tablicy 18 godzin, drugie tyle poświęca na przygotowanie się do zajęć, jeśli jest dobrym nauczycielem. W przypadku, gdy będzie brakowało nauczycieli, będę mógł zmienić mu 18 godzin na 24, bo na to pozwalają przepisy, ale o więcej już będę musiał poprosić. Widać też, że nauczyciele przygotowani do pracy z młodszymi uczniami, nie radzą sobie z klasami 7-8.

ZOBACZ TEŻ:

Nauczyciele nie przychodzą do zawodu ze względu na niskie płace, ale też trudności organizacyjne w szkołach.

- Moja szkoła była budowana dla klas 1-6 - mówi Teresa Kalina, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie. - Po wejściu klas 7-8 jest nam za ciasno. Nauczyciele na część lekcji muszą wędrować do budynku po gimnazjum razem z uczniami.

Dyrektorzy po zakończeniu rekrutacji i ustaleniu liczebności klas będą mogli określić braki kadrowe.

Czy matura z języka polskiego jest trudna? Bez znajomości tych zagadnień możesz jej nie zdać! QUIZ
Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński