Boże Ciało: Radosna procesja wiernych przeszła ulicami Szczecina [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Około tysiąca wiernych przeszło ulicami centrum w głównej szczecińskiej procesji z okazji Bożego Ciała
Około tysiąca wiernych przeszło ulicami centrum w głównej szczecińskiej procesji z okazji Bożego Ciała Andrzej Szkocki
Około tysiąca wiernych przeszło ulicami centrum w głównej szczecińskiej procesji z okazji Bożego Ciała. Procesję poprzedziła uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko Kamieńskiego.

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych dla praktykujących katolików. Przypada sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, czyli ma charakter ruchomy. W tym roku wypadło 8 czerwca. Główne uroczystości, z udziałem ks. abp. Andrzeja Dzięgi odbyły się w Bazylice mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Rozpoczęły się mszą świętą.

- W tym szczególnym dniu czcimy Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie - powiedział podczas kazania ksiądz metropolita. - To niezwykłe doświadczenie wiary. Odczuwamy atmosferę Ostatniej Wieczerzy. Bo przecież doświadczenie chleba dało apostołom siłę do dalszego pielgrzymowania.

Procesja eucharystyczna ruszyła spod kościoła po mszy świętej, o godz. 10.30. Przeszła ulicami: Bogurodzicy, al. Niepodległości, Ks. Kard. Wyszyńskiego, Sołtysią i Grodzką. Zakończyła się na placu katedralnym przy katedrze św. Jakuba. Pokonując ten dystans, wierni zatrzymali się przy czterech wcześniej przygotowanych ołtarzach, przed którymi odczytywano fragmenty Ewangelii.

- Co roku biorę udział w procesji - zapewnia jedna z uczestniczek. - To dla mnie bardzo ważne. Idąc za monstrancją z Najświętszym Sakramentem, chcę powiedzieć Jezusowi, że go kocham. Chcę okazać mu cześć.

W tym roku procesja główna przeszła z kościoła przy ul. Bogurodzicy do Katedry inną trasą niż zwykle - z powodu przebudowy, m.in. Bramy Portowej.

- Potraktujmy to jako symboliczne wejście w nowy czas - zaproponował ks. arcybiskup.

Po procesji, o godz. 12 w Bazylice katedralnej została odprawiona uroczysta msza święta. W czwartek, w Boże Ciało, w poszczególnych parafiach przez miasto przeszło blisko 40 procesji. Dla katolików udział w procesji nie jest obowiązkowy. Wierni mają natomiast obowiązek uczestniczyć w mszy świętej.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx
wiara czyni czuba, niewolnika, oprawcę.

stop ideologiom.
G
Gość
Taka,radosna procesja pełna zawodzenia i jęczenia prowadzona przez niby faceta w kolorowej sukience.
A
A K
Zawsze cieszy że tylko tysiąc osób. W telewizji rządowej pewnie powiedzą że było sto tysięcy.
A
A K
8 czerwca, 14:34, ala:

i to mi się podoba a nie jakieś tęczowe gówn.. z chorymi psychicznie rozebranymi "ludźmi" przebranymi za psy z biczem w ręku

Oj tam oj tam. Ale mi różnica. Tam faceci w sukienkach i tu też.

A
A K
Żenujące patrzeć na hasła religii bazującej na miłości a posiadające kościoły garnizonowe. Nawiasem - śmieszny widok jak żołnierze (chyba na służbie?!) targają jakieś elementy ołtarza czy czego tam. No i serio muszą iść z tą manifestacją przez bramę portową blokując ruch? Jakby to była jakaś zacna idea typu obrona demokracji to ok, ale to można puścić bocznymi ulicami.
M
Maria
Smutne zawodzenie, pełne żalu i niepewności.

Religia krzywdy i wiary w wyższość nad innymi, podlana nienawiścią, przemocą i krwią.
m
max
zabobonne , sredniowieczne obyczaje
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie