Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bonifikata za przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu na własność w Szczecinie. Miasto daje 60 procent, choć PiS chce więcej

Oskar Masternak
Andrzej Szkocki
Urząd miasta w Szczecinie poinformował o planowanej wysokości bonifikaty za przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu na własność. Część szczecińskich radnych nie zgadza się z tą propozycją.

Zgodnie z nowymi przepisami, nastąpiło ustawowe przekształcenie w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

- Analiza dotychczasowych zasad przyznawania bonifikat obowiązujących w naszym mieście, skala jakiej dotknie przekształcenie oraz konsekwencje finansowe dla miasta to główne zagadnienia, które zostały poddane szczegółowemu opracowaniu. Na ich podstawie została podjęta decyzja o wysokości bonifikaty - tłumaczy Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Przekształcenie obejmie ok. 80 000 podmiotów, co wymaga całościowego i odpowiedzialnego podejścia do finansów miasta.

W związku z przekształceniem gruntów gminnych dochody z tytułu rocznych opłat za użytkowanie wieczyste zmniejszą się o ponad dziewięć milionów złotych.

Proponowane przez miasto 60 proc. bonifikaty może przynieść w jednym roku 75 mln zł. Natomiast proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość bonifikata 98 proc. uszczupli wpływ do miejskiej kasy do niecałych czterech milionów. Na co przy dużych planach inwestycyjnych miasta najzwyczajniej w świecie nie stać.

- Szczecin jest w trakcie realizacji wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji, planowane są kolejne - podkreśla Wacinkiewicz. - Tak drastyczne uszczuplenie budżetu skutkowałoby znacznym zmniejszeniem możliwości miasta, stąd decyzja o dopasowaniu bonifikat do tych, które zaproponował w obowiązującej obecnie ustawie rząd na tereny Skarbu Państwa.

Koalicja poprze projekt

Władze miasta mogą być raczej spokojne o losy bonifikaty. Projekt 60-procentowej ulgi z pewnością poprą Bezpartyjni, a i radni Koalicji Obywatelskiej opowiadają się za takim rozwiązaniem.

- Jeśli polskie prawo mówi o 60 procentach bonifikaty, to my również tyle powinniśmy dać. Jest też sprawa związana z sprawiedliwością. Wszyscy powinni mieć jednakową bonifikatę, bez względu na to do kogo należy dany grunt - mówi Paweł Bartnik z KO, przewodniczący komisji ds. budżetu.

PiS rozmawia z prezydentem

W ubiegłym tygodniu radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali „model warszawski”, czyli 98 proc. bonifikaty.

- Nie wycofujemy się z tego pomysłu. W czwartek spotykamy się z prezydentem i będziemy rozmawiać o tegorocznym budżecie i bezpośrednio związaną z tym zagadnieniem bonifikatą. Będziemy chcieli przekazać panu prezydentowi nasz projekt - mówi Bartłomiej Sochański, przewodniczący klubu radnych PiS w radzie miasta.

Jednocześnie zaznacza, że jeśli Koalicja Obywatelska i Bezpartyjni poprą rozwiązanie przedstawione przez magistrat, to nie będą organizować specjalnej sesji dotyczącej bonifikaty.

Przewodniczący klubu PiS zaznacza jeszcze, że będzie chciał uzyskać informacje od prezydenta dotyczące podwyższenia opłat za wieczyste użytkowanie, które zostało wprowadzone pod koniec ubiegłego roku.

- Jeśli to się potwierdzi, to będzie to kolejny przykład nielojalności wobec mieszkańców - mówi Sochański.

CZYTAJ TEŻ: Wieczyste na własność. PiS chce 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Urząd prostuje całą sprawę tłumacząc, że wynika to z corocznej aktualizacji cen nieruchomości, którą magistrat przeprowadza automatycznie. Nie było to celowe działanie.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącymi właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym ustawodawca przyznał bonifikatę w wysokości:

  1. 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
  2. 50% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
  3. 40% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
  4. 30% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
  5. 20% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
  6. 10% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Studenci szykują się do nowego roku akademickiego. Ale jeszcze nie wszyscy znaleźli lokum, gdzie będą mieszkać w nadchodzącym roku akademickim. Zobaczcie, ile kosztuje wynajem najtańszych mieszkań w Szczecinie. Ceny zaczynają się już od 1000 złotychZobacz także: Wyremontowany internat w TME prawie gotowy przed przyjęciem uczniów

Najtańsze mieszkania na wynajem w Szczecinie [ZDJĘCIA]

WIDEO: Wieczyste na własność. Kto da 98 proc. bonifikaty dla mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński