Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bona międzynarodowa

eka
Coraz bardziej popularna w Polsce staje się nauka języków obcych, a także poznawanie kultur innych narodów połączone z pracą opiekunki do dzieci tzw. "Au Pair". W Polsce jest około 35 biur kierujących młode osoby do takiej pracy, w Szczecinie powstały dwa.

- Wykonywanie zawodu kwalifikowanej opiekunki dzieci w rodzinie zagranicznej umożliwia naukę języka obcego, co jest najtańszą formą lektoratu - mówi Włodzimierz Berdychowski, założyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Biur Au Pair. - Roczny pobyt za granica jest darmowy. Au Pair w zamian za opiekę nad dziećmi otrzymuje całodzienne wyżywienie i samodzielny pokój. Opiekunka dostaje także kieszonkowe od rodziny. W Europie jest to około 240 euro. Rodzina opłaca również kurs języka, a także podróż w obie strony.
Au Pair w rodzinie ją goszczącej traktowana jest jako "starsza siostra", odpowiada za rodzeństwo, pełni funkcje guwernantki, a nie pomocy domowej. Podstawowe obowiązki Au Pair to m.in. około 30 godzin opieki tygodniowo nad dziećmi (w USA 45 godzin), udział w drobnych pracach domowych, uczestniczenie w kursie języka obcego (z wyjątkiem pobytów wakacyjnych).
Aby starać się o pracę międzynarodowej bony trzeba mieć ukończone 18 lat, a także minimum szkołę średnią. Górna granica wieku jest różna w zależności od kraju np. do Skandynawii mogą być wysłane panie nawet do 30 roku życia, ale już do Belgii tylko do 21 lat. Kandydatki muszą wykazać się nienaganną etyką, dobrym stanem zdrowia (potwierdzonym świadectwem), a także nie być karane. Poza tym muszą znać w stopniu komunikatywnym język kraju do którego wyjeżdżają, a także mieć przepracowane minimum 200 godzin opieki nad dziećmi oraz referencje potwierdzone przez co najmniej dwie osoby.
Biura biorą około 800 zł opłaty za wysłanie do pracy za granica, w tym są jednak wkalkulowane koszty np. wyrobienia wizy. Kwotę tę można wpłacić w dwóch ratach np. z pieniędzy, które dostanie się w ramach kieszonkowego.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Biur Au Pair zaproponowało w ubiegłym roku program przeciwdziałania bezrobociu. Skierowało do urzędów pracy propozycję, aby te zorganizowały kursy językowe połączone z podstawami opieki nad dziećmi, a także posługiwania się internetem dla bezrobotnych dziewczyn. Po przeszkoleniu osoby te kierowane byłyby do pracy za granicą w charakterze Au Pair. W Poznaniu dzięki takiej współpracy 40 dziewczyn wyjechało na rok do różnych krajów Europy oraz USA. Podobna propozycja skierowana została do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie, jak na razie bez efektu.

Adresy szczecińskich biur Au Pair: ul. Śląska 43A tel. 434 16 05; ul. Sienna 4/1 tel. 489 51 23, 0 600 74 88 58. Pytania można też wysyłać pod adres internetowy: [email protected]

Przykładowy dzień pracy Au Pair

Rano - wstaje się o godz. 7.

Przygotowanie śniadania - nakrycie stołu, przygotowanie np. herbaty, mleka, chleba, kiełbasy, sera, dżemu itp. Przygotowanie dzieci do szkoły - przypilnowanie aby umyły zęby, pomoc w ubieraniu się. Dzieci do szkoły odwożą rodzice. Sprzątanie po śniadaniu, wyjście z psem, porządkowanie łóżek dzieci, odkurzenie pokoju.

Około godz. 12.

Wyjście z psem na spacer, pomoc w przygotowaniu obiadu, nakrycie do stołu, sprzątnięcie po obiedzie. Zabawy z dziećmi: nauka języka polskiego, zabawy po polsku, polskie piosenki itp.

Około godz. 16.

Wyjście na kurs języka (trzy razy w tygodniu), zabawy z dziećmi po powrocie z kursu lub w czasie wolnym od kursu, przygotowanie kolacji dla dzieci, sprzątanie po kolacji.

Około godz. 19.30

Sprzątanie razem z dziećmi pokoi po zabawie. Pilnowanie by wzięły prysznic, umyły zęby, pomoc w ubraniu pidżam, czytanie bajek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński