Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bombardowanie Świnoujścia. Odtworzą wydarzenia sprzed lat

Hanna Nowak-Lachowska [email protected]
Inscenizacja niemieckiej obrony przeciwlotniczej z bombardowania Świnoujścia 12 marca 1945 roku odbędzie się w najbliższą sobotę w godzinach 9-15.
Inscenizacja niemieckiej obrony przeciwlotniczej z bombardowania Świnoujścia 12 marca 1945 roku odbędzie się w najbliższą sobotę w godzinach 9-15. Hanna Nowak
Towarzystwo Przyjaciół Fortu Zachodniego w nietypowy sposób uczci 66 rocznicą zbombardowania Świnoujścia przez alianckie samoloty. Pomoże im w tym oryginalne zdjęcie z tamtych czasów.

Wszystko odbędzie się w najbliższą sobotę przy zabytkowej poniemieckiej remizie i prochowni przy ulicy Jachtowej, tuż obok Fortu Zachodniego w Świnoujściu. Trójka pasjonatów przebranych w niemieckie mundury pokaże niemiecką obronę przeciwlotniczą z 12 marca 1945 roku, kiedy doszło do zbombardowania miasta. Andrzej Jercha, Ryszard Rosiński i Franciszek Majer przygotowywali się do tego od kilku tygodni.

- Mamy mundury, uzbrojenie i inne wyposażenie takie, jak na zdjęciu z tamtego czasu - mówi Andrzej Jercha z TPFZ. - Nawet ustawieni będziemy w tej samej pozycji, jak na tej fotografii.
Zdjęcie znaleźli w jednej z niemieckich książek opisujących uzbrojenie armii niemieckiej w czasie wojny. Oprócz tego pokażą też oryginalną mapę, jak wyglądało bombardowanie, z której strony nadleciały alianckie samoloty, jakie statki były wtedy w porcie, jak wyglądała niemiecka obrona.

- Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z historii miasta - mówi Andrzej Jercha. - A na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.

Oficjalne obchody tragicznej rocznicy odbędą się na wzgórzu Golm w Niemczech i cmentarzu w Świnoujściu. Pierwsza uroczystość jest 11 marca o godz. 13 na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu, a główna 12 marca na wzgórzu Golm w Kamminke. Trzeba jechać ulicą Grunwaldzką przez dawne przejście graniczne Świnoujście-Garz.

Wzgórze i droga na nie jest zaraz za granicą, dobrze oznakowane. Golm to miejsce pamięci bombardowania Świnoujścia. Pochowano tam większość tych, którzy zginęli 12 marca 1945 roku podczas bombardowania przez samoloty alianckie. Szacuje się, że w trakcie nalotu zginęło nawet 20 tys. osób.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński