Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój o terminal

Krystyna Pohl, 5 stycznia 2006 r.
Świnoujście dysponuje odpowiednim terenem. Jest też najbliższym dużym portem u wejścia na wody Bałtyku od strony Cieśnin Duńskich. - To optymalna lokalizacja na gazoport - przekonują przedstawiciele portów.

W Polsce w ramach dywersyfikacji dostaw gazu ma powstać gazoport. O jego lokalizację ubiegają się Świnoujście i Gdańsk. Decyzję podejmie Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Plany budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu powstały już kilka lat temu. Pod jego budowę zarezerwowano 35 hektarów gruntu. Do tej pory jest niezagospodarowany.

- Propozycję wybudowania gazoportu w Świnoujściu przedstawiliśmy PGNiG - informuje Wojciech Sobecki, rzecznik prasowy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ). - A za pośrednictwem wojewody zachodniopomorskiego i parlamentarzystów przekazaliśmy ją premierowi.

W Gdańsku będzie drożej

Przedstawiciele ZMPSiŚ przekonują, że budowa terminalu w świnoujskim porcie jest lokalizacją optymalną.

- Świnoujście jest najbliższym dużym portem u wejścia na wody Bałtyku od strony Cieśnin Duńskich - podkreśla Roman Pomianowski, wiceprezes ZMPSiŚ. - Oznacza to dla gazowców przypływających z Norwegii, Algierii, czy Libii krótszy czas rejsu w porównaniu z Gdańskiem. Gdyby gaz miał być dowieziony do Gdańska, to o około pół dolara byłby wyższy fracht na każdym metrze sześciennym gazu.

Wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz zapowiedział, że będzie zabiegał, by terminal gazowy został zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim.

- W korespondencji, którą przesłałem do pana premiera Marcinkiewicza, proszę by zwracał uwagę na atuty ekonomiczne a nie na siłę lobbingu - zaznacza wojewoda.

Premier mówił o Świnoujściu

Interpelację na ręce premiera zgłosił poseł PO Krzysztof Zaremba.

- Naszym zdaniem lokalizacja świnoujska jest najlepsza. Zresztą w połowie października, w trakcie ubiegłorocznej wizyty w Szczecinie Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że jeżeli terminal gazowy ma powstać, to tylko w Świnoujściu i Pomorze Zachodnie ma być centrum importu gazu.

- Na naszym terenie są najwięksi odbiorcy gazu - przypomina Jacek Piechota, poseł SLD. - Są to Zakłady Chemiczne Police a w przyszłości ma być także Zespół Elektrowni Dolna Odra.

W Policach za ciasno

Z kolei Oddział Powiatowy Ligi Polskich Rodzin w Policach oraz eurodeputowany Sylwester Chruszcz uważają, że taki terminal powinien powstać w Policach. Jakub Matura, asystent posła i mieszkaniec Polic przekonuje, że miasto ma port przeładunkowy, połączenie kolejowe z resztą kraju i zaczyna tam funkcjonować specjalna strefa ekonomiczna. Jednakże zdaniem fachowców są poważne mankamenty takiej lokalizacji.

- Nigdy do Polic nie wejdą tak duże gazowce jakie mogą wejść do Świnoujścia - wylicza Dariusz Rutkowski, prezes ZMPSiŚ. - Ponadto gazowce musiałyby przepływać niemalże przez środek Świnoujścia i przez tor wodny, a to ze względów bezpieczeństwa utrudniałoby poruszanie się innych statków.

Natomiast atutem lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest głębokość pozwalająca na zawinięcie największych gazowców. Usytuowanie terminalu nie powoduje żadnych utrudnień nawigacyjnych ani nie zakłóca działalności przeładunkowej świnoujskiego portu handlowego. Ponadto, co też istotne, Świnoujście jest portem całorocznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński