MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie Sierpnia i Solidarności odznaczeni Gryfami Zachodniopomorskimi (film)

Maciej Janiak
Kilkadziesiąt osób za swoją działalność opozycyjną, związkową i wkład w rozwój województwa otrzymało odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego
Kilkadziesiąt osób za swoją działalność opozycyjną, związkową i wkład w rozwój województwa otrzymało odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego Fot. Kadr wideo
Wielka gala w Teatrze Polskim z okazji 30. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i narodzin "Solidarności". - Dziękuję za Solidarność - mówił marszałek Władysaw Husejko.

Na uroczystości pojawili się bohaterowie tamtych dni, ci pierwszoplanowi i tych, których nazwiska mało kto zna. Byli m.in. Marian Jurczyk, który w sierpniu 1980 stanął na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie i był sygnatariuszem porozumień sierpniowych; Andrzej Milczanowski, który w latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a od 1980 z NSZZ "Solidarność" (kierował Biurem Prawnym MKR Pomorze Zachodnie), w 1981 był radcą prawnym Regionu Pomorze Zachodnie.

Byli też: Longin Komołowski, który jako pracownik szczecińskiej stoczni brał udział w strajku okupacyjnym w czasie wydarzeń Grudnia'70 i uczestniczył w Sierpniu'80 oraz Stanisław Wądołowski, uczestnik Grudnia i Sierpnia, członek prezydium komitetu strajkowego z roku 1980.

- Dzisiaj składam Państwu wszystkim hołd - mówił do bohaterów tamtych lat Mieczysław Jurek, szef "Solidarności" w regionie.
- Symbolami Sierpnia 1980 byli i pozostaną Lech Wałęsa i Stocznia Gdańska. Dla Szczecina i mieszkańców Pomorza Zachodniego symbolami pozostaną stocznia szczecińska, kolebka szczecińskiego strajku na czele, którego stał Marian Jurczyk - przypomniał Andrzej Mliczanowski.

Milczanowski poruszył również temat dzisiejszej historii szczecińskiej stoczni: - Na terenie stoczni muszą być stworzone warunki do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. Dopóki ten postulat nie zostanie zrealizowany będzie bolesnym cierniem dla wszelkich ekip władz.

Kilkadziesiąt osób za swoją działalność opozycyjną, związkową i wkład w rozwój województwa otrzymało odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego.

Na uroczystościach zabrakło Lecha Wałęsy, który odwołał swój udział w szczecińskich uroczystościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński