Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bociany dla społeczników z powiatu gryfińskiego

Andrzej Kordylasiński
- Nazwiska nagrodzonych będą trzymane w tajemnicy aż do dnia wręczenia nagród, które odbędzie się 6 listopada br. - zapewnia Monika Baczyńska z gryfińskiego starostwa.
- Nazwiska nagrodzonych będą trzymane w tajemnicy aż do dnia wręczenia nagród, które odbędzie się 6 listopada br. - zapewnia Monika Baczyńska z gryfińskiego starostwa. Andrzej Kordylasiński
Mieszkańcy powiatu gryfińskiego, którzy na przełomie minionego i tego roku mieli największe osiągnięcia otrzymają od starosty specjalne statuetki.

Mają one kształt bociana, ponieważ to właśnie on jest symbolem powiatu gryfińskiego i stanowi jego oficjalne logo. Nominowanych jest 19 osób w dziesięciu kategoriach oraz 6 firm i 4 organizacje.

Pierwsza przymiarka

Propozycje osób wskazywanych do nominacji w poszczególnych kategoriach przedstawiali samorządowcy i organizacje społeczne. Kapituła, której przewodniczy Roman Michalski, przygotowała listę tych, spośród których wyłonieni zostaną zwycięzcy. Na kolejnym posiedzeniu spośród nich kapituła wybierze jednego zwycięzcę w każdej kategorii. Nazwiska nagrodzonych będą trzymane w tajemnicy aż do dnia wręczenia nagród, które odbędzie się 6 listopada br. podczas uroczystości z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

Twórcy i animatorzy kultury

Jutro kolejni

Jutro przybliżymy sylwetki kolejnych osób nominowanych do gryfińskich Bocianów.

W kategorii twórca roku nominowano trzy osoby. Wyróżniona została Dorota Dobak-Hadrzyńska, poetka z Chojny, laureatka wielu nagród. Swoje wiersze publikuje m.in. w lokalnej prasie i tomikach poezji. Inny nominowany to Marian Anklewicz, wnikliwy gryfiński regionalista pasjonujący się historią okolic. Ostatnio napisał przewodnik po Gryfinie "Miejski Szlak Historyczny". Trzecia nominowana to Eliza Hołubowska, tancerka, choreograf, kierownik artystyczny Teatru Tańca VOUGE w Gryfińskim Domu Kultury. Przy Operze na Zamku w Szczecinie organizuje warsztaty i spektakle tańca KINESFERA. Rokrocznie organizuje koncert prezentujący szeroki repertuar i szersze możliwości tancerzy Teatru Tańca VOUGE, podczas którego można podziwiać choreografie jej autorstwa. Została nominowana też w kolejnej kategorii - animator kultury. Występuje tu obok organizatora przeglądów i festiwali filmowych, dyrektora Ińskiego Lata Filmowego, dziennikarza internetowego serwisu filmowego stopklatka.pl, czyli Przemysława Lewandowskiego. To dzięki niemu gryfińskie kino zostało przyjęte do Sieci Kin Studyjnych. Jako animatora kultury dostrzeżono także działalność Jolanty Fatygi. Ta była nauczycielka jest założycielką prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywinie.

Zawodnicy i animatorzy sportu

Wśród nominowanych są też sportowcy. W kategorii zawodnik roku wyróżniono Jarka Janickiego. To maratończyk, mający na swym koncie wiele zwycięstw. Wygrał ostatnio w Maratonie Solidarności, Ultramaratonie Wiedeń - Budapeszt, Pucharze Świata na dystansie 50 mil w Teksasie, Międzynarodowych Mistrzostwach Hiszpanii w biegu na 100 km czy Maratonie Świnoujście - Wolgast. Z kolei Michał Bieniek to skoczek wzwyż, tegoroczny uczestnik Olimpiady w Pekinie. Ostatnio wygrał mityng Pedro's CAP w Szczecinie. Z kolei Renata Chilewska to multimedalistka olimpijska, rekordzistka Polski i świata osób niepełnosprawnych w kuli i w oszczepie. Podczas ostatniej Paraolimpiady w Pekinie zdobyła dwa medale brązowe, w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. Natomiast w kategorii animator sportu wyróżniono księdza Mariana Augustyna - pasjonata motocrosu. Jest on inicjatorem, współorganizatorem oraz uczestnikiem zawodów motorowych w Cedyni oraz Moryniu. Z kolei Andrzej Wołoszyn to inicjator założenia Stowarzyszenia Amatorów Piłki Siatkowej "Libero" w gminie Banie. Jest autorem kilku projektów edukacyjnych. Natomiast za propagowanie szachów wyróżniono Krzysztofa Rudnickiego.

Ambasadorzy Polski

Nominacje przyznano też ludziom, którzy są ambasadorami nie tylko powiatu gryfińskiego, ale Polski za granicą. W tym roku dostrzeżono działalność Janusza Cezarego Salamończyka. Corocznie organizuje Festiwal Piosenki Angielskiej. Ostatnio założył Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie. Wyróżniono także Leszka Ludwiniaka za animację współpracy międzynarodowej z miastami partnerskimi Gryfina. Wśród nominowanych jest także cudzoziemiec - Hermann Specht. To burmistrz niemieckiej gminy Gehrde, która ma szerokie kontakty z Widuchową i Gryfinem. Dzięki jego zaangażowaniu doszło do wymiany ze stroną niemiecką nauczycieli, rolników, uczniów oraz przedstawicieli organizacji społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński