Bo wziął za mało

ANDRZEJ KORDYLASIŃSKI, 1 grudnia 2004 r.
Komisja rewizyjna zarzuca burmistrzowi Henrykowi Piłatowi, że podczas sprzedaży znanego w Gryfinie "białego domku" nie uzyskano odpowiedniej ceny i pominięto jednego oferenta.

Swoje zarzuty wobec burmistrza komisja rewizyjna rady miejskiej w Gryfinie wyraziła w specjalnie wydanej opinii. Sprawa dotyczy sprzedaży tzw. "białego domku" przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Gryfinie. Po dwóch przetargach, na które się nikt nie zgłosił, burmistrz ogłosił konkurs ofert. Zdaniem komisji, nie wybrano najlepszej oferty. Za biały domek otrzymano 300 tys. zł, ponad 100 tys. zł mniej od wartości, na jaką został wyceniony.

Stracone możliwości

Komisja rewizyjna stwierdza, że przetargi odbyły się "zgodnie z obowiązującymi przepisami". Jednak wskazuje, że przy ogłoszeniu drugiego przetargu oferta była niedostatecznie reklamowana. Uwagi dotyczą prowadzonych przez burmistrza Henryka Piłata rokowań ze zgłaszającymi się zainteresowanymi.

Komisja rewizyjna na podstawie dostarczonych dokumentów stwierdziła, iż "po nieudanych przetargach nie podjęto czynności przedstawienia szerokiej oferty sprzedaży poprzez media, biura nieruchomości i inne". Zdaniem komisji, do rokowań trzeba było powołać komisję, choć - jak zaznaczono - nie był to warunek wymagany przez obowiązujące jeszcze kilka miesięcy temu przepisy. W protokole z rokowań brak jest również zapisu o propozycji burmistrza "zmierzającej do uzyskania ceny wyższej od zaproponowanej".

Bez odpowiedzi

Komisja doszukała się w dokumentach zamiaru kupna nieruchomości przez Romana Grzywacza, właściciela firmy Brokers. Zaproponował on cenę 150 tys. zł i zgłosił pewne zastrzeżenia co do sprzedaży obiektu. Jednak burmistrz - zdaniem komisji - mimo że zobowiązał się wrócić do tej oferty, tego nie zrobił i nawet nie odpowiedział na pismo.

- Każdy zainteresowany, składający pisemne zastrzeżenia do prowadzonej przez gminę działalności, winien otrzymać odpowiedź na piśmie w ustawowym terminie - uważa Mieczysław Sawaryn, szef komisji rewizyjnej.

Burmistrz osobiście przeprowadził rokowania z Ireną i Edwardem Frątczakami, którzy zaproponowali za budynek 300 tys. zł. Za taką właśnie kwotę kilka miesięcy temu sprzedano biały domek. Pierwotnie nieruchomość została wyceniona na 406 tys. zł.

Burmistrz tłumaczy

- Zawsze kupującemu wydaje się, że za dużo zapłacił, a sprzedającemu - że za mało wziął. Po co bić pianę, jak nie było złamania prawa? Komisja rewizyjna sama przyznaje, że nie naruszono obowiązujących przepisów, a w szczególności ustawy o gospodarce nieruchomościami - mówi Henryk Piłat.

Burmistrz podaje przykłady różnych wycen i ceny osiągniętej później ze sprzedaży. Budynek przy Grunwaldzkiej 7 na działce o powierzchni 1645 m kw. i powierzchni samego budynku 596 m kw. sprzedano za 300 tys. zł. Nieruchomość ta wyceniona została przez rzeczoznawcę na 406 tys. zł.

W tym samym czasie, dla poprawienia warunków lokalowych Szkoły Podstawowej nr 2, gmina odkupiła od Agencji Mienia Wojskowego działkę przy ul. 9 Maja. Działka ma 3180 m kw. i budynek o powierzchni 324 m kw. Wycena tej działki opiewała na kwotę 420 tys. zł. Gmina nieruchomość odkupiła za 300 tys. zł.

- Wracając do białego domku - uważam, że cena 300 tys. zł, jaką uzyskaliśmy przy tym stanie technicznym budynku, jest dobrą ceną. Gmina już nie ponosi kosztów za zabezpieczenie obiektu. Od kilku miesięcy pobieramy stamtąd podatek od nieruchomości. Niedługo skończone zostanie opracowywanie dokumentacji na przerobienie tego budynku na potrzeby hotelowe - informuje Henryk Piłat.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie