MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blokowanie korytarza życia będzie traktowane jak przestępstwo? A może wystarczy mandat w wysokości 300 zł? Będą nowe kary i przepisy!

js
Korytarz życia pozwala na szybkie dotarcie służbom ratowniczym do poszkodowanego w wypadku drogowym.
Korytarz życia pozwala na szybkie dotarcie służbom ratowniczym do poszkodowanego w wypadku drogowym. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jak podaje „Rzeczpospolita” szykują się nowe kary, nowe pytania na egzaminach na prawo jazdy oraz kampania społeczna. Wszystko po to, by kierowcy w Polsce wiedzieli, jak ważne jest tworzenia korytarzy życia. Zmiany pojawią się na pewno. Krajowa Rada Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego dała sobie czas do końca 2019 r.

Korytarze życia na wszelkich możliwych drogach

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” obowiązek tworzenia korytarzy życia powinien dotyczyć wszystkich dróg, które umożliwiają jego zorganizowanie. Według strażaków tworzenie korytarzy życia powinno być obowiązkiem kierowcy – w szczególności w miastach.

O których drogach mowa? Chodzi o te drogi, które mają pobocza. Kierowcy mogą dzięki nim ustąpić przejazdu karetce jadącej na sygnale.

Posypią się kary dla tych, którzy blokują korytarz życia

„Rzeczpospolita” podkreśla, że jeszcze nie został ustalony system kar za blokowanie korytarzy życia. Jakie kary są rozważane?

  • W grę wchodzi m.in. ustalenie kary jak za poważne wykroczenie i umieszczenie go w taryfikatorze. Kierowcy mieliby płacić od 300 do 500 zł.
  • Innym pomysłem jest uznanie blokowania korytarzy życia za przestępstwo.

Marek Jagodziński, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uważa, że kiedy życie jest zagrożone, należy jak najszybciej udzielić pomocy. Z tego powodu każdy, kto utrudnia dostęp ratowników do poszkodowanego, powinien za to odpowiedzieć.

Marek Jagodziński dla „Rzeczpospolitej”: Dzięki sprawnej akcji można uratować ludzkie życie. Ktoś, kto przeszkadza w jej prowadzeniu, może je mieć na sumieniu. Zapłacenie mandatu nie powinno wystarczyć.

Pytania egzaminacyjne o korytarz życia

Nowe kary za blokowanie korytarzy życia nie będą jedyną zmianą. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) zastrzega, że jednym z zadań jest lepsze edukowanie młodych kierowców. Planuje się m.in. wprowadzenie pytań na egzamin na prawo jazdy.

Jak stworzyć korytarz życia?

Gdy zaczyna się tworzyć zator na drodze, kierowcy z lewego pasa powinni zjechać na lewą stronę jezdni, a kierowcy z prawego pasa na prawą stronę jezdni. Dzięki temu możliwe jest utworzenie na środku wolnego miejsca. Strażacy i ratownicy medyczni mogą szybko przejechać "korytarzem" i sprawnie dojechać na miejsce wypadku drogowego.

W Polsce na drogach ciągle ginie zbyt wielu ludzi. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w roku 2017 w wypadkach zginęło 75 osób na milion obywateli (średnia unijna to 49 osób na milion obywateli). Wynik ten plasuje nas wysoko w statystyce UE. Gorzej jest tylko w Chorwacji, Rumunii i Bułgarii.

Jak działa korytarz życia? ZOBACZ wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Blokowanie korytarza życia będzie traktowane jak przestępstwo? A może wystarczy mandat w wysokości 300 zł? Będą nowe kary i przepisy! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński